Яка хвороба згубила неандертальців?

Причиною вимирання наших «двоюрідних братів» могли стати хронічні вушні хвороби.

Вимирання неандертальців досі залишається однією з невирішених загадок антропології. Дослідження, проведене групою анатомів і антропологів, показує, що причина зникнення цієї гілки роду людей може критися в анатомічних особливостях, інформує Ukr.Media.

Існує версія, що причиною вимирання неандертальців могла стати пріонна інфекція, наприклад, трансмісивна губчаста енцефалопатія — хвороба, яка збуджується білками з аномальною структурою. Вона призводить до руйнування кори головного мозку, деградації розумових і фізичних здібностей. Такі інфекції характерні для спільнот, в яких процвітає канібалізм.

Але автори нового дослідження припускають, що до вимирання могла призвести набагато менш страшна хвороба, наприклад, хронічний євстахіїт, який сьогодні часто зустрічається у маленьких дітей. Це запалення слизової оболонки слухової труби, каналу, що з’єднує середнє вухо з носоглоткою.

Коли вчені вперше реконструювали будову слухових труб неандертальців, то виявили, що вони дивовижно схожі на труби немовлят. Вчені вважають, що хронічні інфекції середнього вуха у дітей обумовлені короткою довжиною і майже горизонтальним розташуванням євстахієвих труб. Однак у сучасних людей після п’ятирічного віку ці канали подовжуються і зсуваються вертикальніше, що практично виключає накопичення вологи і розвиток інфекцій у більш зрілому віці.

А ось у неандертальців довжина та розташування євстахієвої труби з віком не змінювалися. Тому для них вушні інфекції разом з їх ускладненнями, такими як втрата слуху і пневмонія, були серйозною загрозою протягом усього життя.

Дослідження вчених зачіпає непримітну частину тіла, якою раніше повністю нехтували. Ця робота може змінити наше розуміння того, чому людина розумна побудувала могутню цивілізацію, а від неандертальців не залишилося і сліду.

Джерело: http://aspekty.net/2019/doslidzhennya-vchenih-yaka-hvoroba-zgubila-neandertalcziv/