Науковці впритул наблизяться до відкриття “нової” Землі

Днями Європейська космічна агенція (ESA) заявила про рішення збудувати перший у світі космічний телескоп ARIEL, призначений винятково для вивчення атмосфер екзопланет. Запуск цього апарата призначено на 2028 рік, а його орієнтовна вартість  — 450 мільйонів євро, пише газета “Експрес”.

Як зазначила Джованна Тінетті, головна дослідниця цієї космічної місії, ARIEL сконцентрується на атмосферних дослідженнях, а проводитимуть їх за допомогою надсучасних приладів-спектрографів. Зокрема, телескоп аналізуватиме температуру екзопланети та інші важливі параметри. ARIEL зможе одночасно збирати дані у видимій та інфрачервоній частинах спектру.

Як працюють ці прилади? Що відомо про екзопланети нині?    

— Спектрограф реєструє спектр планети під час її транзиту  — проходження по диску головного світила,  — пояснює Роман Костик, астрофізик, доктор фізико-математичних наук.  — Це наразі один із найточніших методів, за допомогою якого вчені дізнаються про існування у віддалених планетних системах небесних тіл, подібних до Землі.

Оцінюючи зміни потоку випромінення, що його надсилає зірка, можна визначити температуру планети. Спектрографи допомагають бачити об’єкти, долетiти до яких наразi неможливо.

Першу екзопланету поблизу помаранчевого супергіганта Гамма Цефея А канадські вчені виявили у 1988 році, але її існування підтвердилося лише в 2002-му. Загалом науковці вже говорять про понад 3700 екзопланет у понад 2000 планетних системах. Більшість із цих екзопланет  — газові гіганти, вони радше копії Юпітера, а не Землі.

— Чи відомо, на скiлькох екзопланетах  — бодай теоретично  — могло би зародитися життя?  

— Умови, за яких формувалися планети, навiть навколо зiрок, схожих на Сонце, могли бути рiзними, до того ж цi планетнi системи не обов’язково двійники нашої. Але саме атмосфера, крiм наявностi подiбного до Сонця свiтила й джерел води, дуже важлива для зародження і підтримання життя.

Нині у космосі вже працюють апарати, що вивчають планети поза Сонячною системою. Серед них  — CHEOPS, що належить ESA, а також TESS, запущений NASA. Навесні 2019 року NASA запустить у космос James Webb Space Telescope (JWST), який також досліджуватиме атмосфери екзопланет. Космос  — безмежний, і що більше телескопів його вивчатимуть, то більше шансів знайти планетну систему, подібну до Сонячної. Або ж зрештою визнати, що вона  — унiкальна.

http://expres.ua/news/2018/04/03/290050-naukovci-vprytul-nablyzyatsya-vidkryttya-novoyi-zemli