Людство у небезпеці: у Арктиці можливе випаровування древніх газів

Фото: National Geographic

Учені б’ють на сполох – за полярним колом на Алясці стрімко тане вічна мерзлота. Дослідники Міріам Джонс і Меррітт Турецький роками спостерігають за незворотнім процесом нагріву грунту через сильне підвищення температури в північних широтах. Цей процес вивільняє з вічної мерзлоти стародавні замерзлі парникові гази, що, в свою чергу, прискорить глобальну зміну клімату.

Цей процес, званий “раптової відлигою” торкнеться всього 5% вічної мерзлоти Арктики. Але цього буде достатньо щоб подвоїти швидкість глобального потепління планети. Про це заявила група дослідників в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Geoscience .

Вічна мерзлота на даному етапі все ж буде виробляти менше викидів, ніж наше власне спалювання вугілля, нафти і природного газу разом узяті. Девід Лоуренс, старший науковий співробітник Національного центру атмосферних досліджень в Боулдері, штат Колорадо, висловив припущення, що відтавання вічної мерзлоти посилить антропогенний зміна клімату приблизно на 10%. Але подвоєння цієї цифри буде мати значні наслідки для клімату.

Вічна мерзлота містить в 2 рази більше вуглецю, ніж атмосфера – в ній міститься частково розклалися останки древніх рослин і тварин. Ніхто не очікує роздавання всього або навіть більшої частини цього грунту в найближчі десятиліття. Частина цього CO2 буде також поглинатися рослинами, так як потепління викличе озеленення арктичної рослинності.

Міжурядова група експертів з вивчення зміни клімату зробила повторні розрахунки і показала, що якщо людство не втримає потепління до 1,5-2 градуси за Цельсієм, то нам все ж доведеться перейти на відновлювану енергію швидше, ніж ми думали раніше. Також доведеться знизити викиди викопного палива на 45% до 2030 року і повністю до 2050 року.

“Зміни в Арктиці звучать моторошно. Однак Арктика показує нам, що на поточний момент ми все ще можемо контролювати наше майбутнє в найближчі десятиліття”, – коментує Міріам Джонс.

Джерело: https://www.segodnya.ua/ua/lifestyle/science/arktika-ugrozhaet-chelovechestvu-ispareniem-drevnih-gazov-1398082.html