“Зрада” чи перемога: Чому США вирішили продавати Україні Barrett замість Javelin

Дозвіл на продаж Україні снайперських гвинтівок – це пробна куля з боку Вашингтону, де хочуть зрозуміти, якою насправді буде реакція Росії на такий крок, і наскільки готова Україна платити за сучасне озброєння.

Це таки трапилося. Державний департамент США схвалив комерційну ліцензію, що дозволяє експорт снайперських систем Model M107A1, боєприпасів і пов’язаних з ними комплектуючих і аксесуарів в Україну. За даними The Washington Post, рішення було прийняте особисто президентом США Дональдом Трампом, за активного сприяння з боку очільника Пентагону Джеймса Меттіса, держсекретаря США Рекса Тіллерсона, спецпосланця США в українських справах Курта Волкера, і, найголовніше, багатьох конгресменів США. “Мовчазне ембарго”, яке наклала на поставки летальної зброї в Україну адміністрація попереднього президента США Барака Обами, було подолане. І, як повідомило анонімне джерело американського видання, “Ми перетнули Рубікон, це летальна зброя, і я передбачаю, що буде ще”. В цьому полягає беззаперечна перемога.

З іншого боку, є у прийнятому адміністрацією Трампа рішенні і певні підводні камені. Першим – і очевидним – є те, що наразі йдеться про стрілецьку зброю. Для початку – снайперські системи, навіть великокаліберні, з точки зору американського законодавства не є так щоб виключно армійською зброєю. Для прикладу, зайшовши на сайт виробника Model M107A1, Barrett Firearms, на сторінці, присвяченій цій моделі можна помітити кнопку “Знайти ділера”. Натиснувши на яку, можна, в свою чергу, переконатись, що у США ця гвинтівка продається якщо і не в кожному супермаркеті, то у більшості спеціалізованих збройних магазинів.

Натомість питання про дозвіл на продаж протитанкових систем наразі залишилось за межами обговорення. І в цьому випадку українцям залишається сподіватися на те саме “буде ще”. Яке, в свою чергу, залежатиме не в останню чергу і від того, яким чином зреагують на хід подій з продажем снайперських систем у Москві.

Окрім того, як і у випадку з канадським дозволом на продаж зброї Україні (який, скоріше за все, був прийнятий у добрій згоді з Білм домом), цю зброю Україні доведеться таки купляти, а не сподіватись на “доброчинну” поставку. Йдеться про дозвіл на продаж комерційній компанії, а не про якийсь новітній ленд-ліз.

І штука не в тому, що “жадібному” Трампу “шкода” сорок мільйонів на боротьбу з російською агресією.

Просто в чинного президента США була передвиборна програма, яка передбачала відмову від “роздачі грошей за кордон”, відродження американської промисловості і завантаження її замовленнями. В цю концепцію купівля снайперських гвинтівок Україною у США лягає ідеально. Тому тепер важливим є момент, щоб десь найближчим часом із надр українського ВПК не зявився хтось із криком “40 мільйонів?! Та ми за ці гроші!…”. Цей крик дружно підхоплять професійні “захисники національного виробника” в уряді та Верховній Раді, і в результаті Україна ризикує залишитись не тільки без гвинтівок (ну, чи з гвинтівками – але за 5 років, а не за 5 місяців, і за 80, а не 40 мільйонів) – але й без подальшої підтримки з боку США.

Втім, після політично вмотивованої купівлі недешевого американського вугілля можна сподіватися, що українська влада знайде гроші і на американські гвинтівки. Тим паче що якість останніх і справді висока – розробку Ронні Барретта, яку свого часу не захотіли випускати Winchester і Fabrique National, достатньо масово закуповують зараз збройні сили Швеції, Великої Британії та США.

А загалом, вчорашнє рішення щодо дозволу на продаж снайперських систем – це нехай проміжна, але безсумнівна перемога України. Яка завдяки подібним невеликим, але поступовим кроком перетворюється в очах західної публіки із “малозрозумілої території десь на російському кордоні” – чи навіть “героїчної нації, що подолала свого тирана”, на геостратегічний форпост Заходу у протистоянні з Кремлем. Який, як і будь-який форпост, слід належним чином підтримувати.

https://www.depo.ua/ukr/svit/gvintivki-barrett-dlya-ukrayini-zrada-chi-peremoga-20171221697425