Знайдено ще одне приховане призначення Стоунхенджа

Розташування Стоунхенджа збігається зі сходом сонця під час літнього сонцестояння і заходом під час зимового сонцестояння. Але археологи підозрюють, що це ще не все, пише IFLScience.

На думку вчених, пам’ятник епохи неоліту міг бути також спроектований для відображення так званої місячної нерухомості. Схоже, велика зупинка Місяця, яка, до речі, відбудеться в січні 2025 року, зробила свій вплив на будівництво культового пам’ятника.

У Фокус. Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Помітна зупинка Місяця відбувається раз на 18,6 років, коли Місяць добирається до своєї найпівнічнішої або найпівденнішої точки на небі. Протягом кожного місяця Місяць переміщається в небі з півночі на південь, але протяжність такого діапазону постійно змінюється через кут місячної орбіти.

Поки аргументи на користь зв’язку Стоунхенджа з такими місячними циклами залишаються під питанням. Хоча принаймні один із чотирьох каменів пам’ятника збігається зі сходом найпівденнішого місяця під час великої місячної нерухомості.

З огляду на рідкість такої події, вчені сподіваються розгадати загадку під час майбутньої місячної нерухомості. Так, дослідники очікують побачити “вирівнювання” Стоунхенджа щодо найбільш екстремальних положень сходу і заходу Місяця.

“Архітектурний зв’язок Стоунхенджа із Сонцем уже відомий, але його зв’язок із Місяцем залишається поки що менш зрозумілим. Розташування чотирьох каменів збігається з крайніми положеннями Місяця. Упродовж багатьох років учені сперечаються, чи випадковий це збіг, чи навмисний”, — каже професор Клайв Рагглс, який бере участь у дослідженні.

Такий період місячного циклу міг інтерпретуватися стародавніми культурами як те, що божество Місяця, яке стає могутнішим, ніж бог Сонця. Саме це могло надихнути на проведення свят і ритуалів.

Поки що такі припущення залишаються теоріями, але дослідники сподіваються знайти підказки на початку наступного року.

Джерело: “Фокус”