Зміна клімату змістила вісь Землі

Вчені з США та Німеччини визначили, що танення льодовиків і розподіл ваги по планеті змінило її вісь. Свою роль в цьому відіграла зміна клімату.

Нове дослідження показало, що танення льодовиків через глобальне потепління є причиною зсуву в русі полюсів, який стався в 1990-х роках.

Вчені пояснили, що місце розташування Північного і Південного полюсів не є статичним і незмінним. Вісь, навколо якої обертається Земля і планета збалансована за масою, залежить від процесів, які відбуваються на планеті. Наприклад, те, як вода розподіляється по поверхні Землі, є одним з факторів, що призводять до змін. Згідно з новим дослідженням, льодовики, що тануть перерозподілили досить води, щоб викликати ці зміни.

«Швидке танення льодів при глобальному потеплінні було найбільш імовірною причиною зміни напрямку полярного дрейфу в 1990-х роках», – зазначив Шаньшань Ден, науковий співробітник Інституту географічних наук і досліджень природних ресурсів Китайської академії наук.

Земля обертається навколо осі, пояснив Вінсент Хамфрі, фахівець з питань клімату з Університету Цюріха, який не брав участі в дослідженні. Якщо вага планети переміщається, то при зміні вісі обертання, її вершина починає нахилятися. Те ж саме відбувається і з Землею, коли вага переміщається з однієї області в іншу.

Дослідникам вдалося визначити причини полярних дрейфів, починаючи з 2002 року, на основі даних спільного проєкту НАСА і Німецького аерокосмічного центру (GRACE) по відновленню гравітації й вивчення клімату. В ході польотів їх супутників, вони зібрали інформацію про розподіл маси по планеті шляхом вимірювання нерівномірних змін гравітації в різних точках.

Джерело: “Цікавості”