Зі Швеції до Києва привезуть оригінал Конституції Пилипа Орлика

Оригінал латиномовної Конституції Пилипа Орлика 1710 року вперше з’явиться в Києві.

Про це повідомляє Depo.Київ з посиланням на Telegram-канал міністра культури на інформаційної політики Олександра Ткаченка.

Швеція тимчасово передасть Україні оригінал латиномовної Конституції Пилипа Орлика 1710 року до 30-річчя Незалежності.

“Конституція Пилипа Орлика буде в Україні. Документ, що міцно пов’язаний із історією Швеції та нашою історією за часів козацтва, вперше повернеться в нашу державу. Але вже сильну, самобутню та незалежну від інших”, – написав Ткаченко.

Він зазначив, що це вкрай важливий міжнародний жест для України.

“Адже історія – частина нашої ідентичності і культури. Можливість побачити такий унікальний експонат – безцінна”, – написав міністр.

Оригінал документа можна буде побачити вже влітку, а потім він повернеться назад до Швеції.

Довідка: Після смерті Івана Мазепи гетьманом обирають Пилипа Орлика. Вибори гетьмана супроводжувалися підписанням відповідних угод. В документі йшлося про суверенну республіку під протекторатом шведського короля.

Договір, що укладений 16 (5) квітня 1710 року між гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького “Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького”. Зустрічаються також назви “Хартія”, “Угода”, “Конституція Пилипа Орлика”, “Бендерська конституція” тощо. Останню назву документ отримав через те, що був ухвалений на козацькій раді біля міста Бендери в Молдові.

Документ вважається однієї з перших конституцій Європи.