Західні компанії виходять з «Північного потоку»

Іще кілька компаній вийшли з газогінного проєкту «Північний потік-2» російського газового монополіста «Газпром» через потенційну загрозу санкцій із боку США й інші пов’язані з проєктом втрати.

Зокрема, як звернула увагу радниця голови правління «Нафтогазу України» Лана Зеркаль, німецька нафтогазова компанія Wintershall Dea, яка є одним із п’яти західних інвесторів консорціуму для будівництва газопроводу, поруч із його власником, російським «Газпромом», заявила, що надалі завершує фінансування цього проєкту через загрозу санкцій.

Як заявила компанія в своєму річному звіті, до запровадження останнього пакета американських санкцій вона внесла в проєкт суму в 730 мільйонів євро, але після зміни законодавства США подальші внески припиняє.

У звіті також згадано про рішення антимонопольного регулятора Польщі в жовтні 2020 року накласти на один із підрозділів Wintershall Dea, як і на інші компанії, що фінансують проєкт, штрафи у зв’язку з будівництвом «Північного потоку-2» на суму в 10% від їхнього обігу за попередній рік – у випадку з підрозділом Wintershall Dea це приблизно 6,9 мільйона євро. Компанія вважає цей штраф несправедливим і оскаржує його, але очікує, що розгляд її апеляції буде тривати 3–5 років.

Лана Зеркаль нагадує, що тоді польський регулятор UOKiK наклав загальний штраф на учасників фінансування проєкту на суму в 100 млн доларів, а на російського газового монополіста «Газпром», який є 100-відсотковим власником «Північного потоку-2», – в розмірі 7,6 мільярда доларів.

«Чекаємо рішення інших учасників консорціуму. Пора виходити», – додала вона.

Попереднього дня, 23 лютого, про вихід із участі в проєкті «Північний потік-2» оголосила німецька страхова компанія Munich Re. Як мовиться в короткому, без подробиць, оголошенні компанії, про яке написало агентство Reuters, її підрозділ, Munich Re Syndicate, подав консорціумові будівництва «Північного потоку-2» повідомлення про припинення стосунків.

Таким чином, із проєкту «Північного потоку-2» внаслідок ухвалення в США кількох пакетів законодавства про санкції проти нього вийшли чи перебувають у процесі виходу з нього загалом близько двох десятків компаній, які відповідали за різні етапи будівництва, страхування, сертифікації проєкту тощо.

Джерело: “Радіо Свобода”