За 30 років Земля втратила 75% загальної біомаси комах і почала втрачати птахів

У 2019 вчені Німеччини виявили, що біомаса членистоногих в її лісах зменшилася на 40%, а луки втратили дві третини. У Великобританії чисельність метеликів скоротилася на 46%, а деякі їх види втратили 77% популяції. Про те, що відбувається в тропічних лісах, взагалі мало що відомо.

За комахами вже зникають птахи – популяція комахоїдних птахів Північної Америки зменшилася на 40%, а деякі види – на 70%. Якщо цей процес не вдасться зупинити, природа в тому вигляді, в якому ми її знаємо, не зможе функціонувати, попереджає британський біолог Дейв Гоулсон. У якийсь момент природні еко-системи посипляться одна за одною як кості доміно, пише HighTech Plus з посиланням на The Guardian.

Мало хто з жителів міст до кінця розуміє, наскільки важливу роль в природі відіграють комахи. Вони необхідні для запилення диких квітів і рослин, в тому числі сільськогосподарських культур, переробки екскрементів, листя і трупів, підтримки здоров’я грунтів, контролю за шкідниками та багато іншого. Для птахів, риб і жаб – це основне джерело їжі.

За останні 50 років через руйнування місця існування популяція комах вже зменшилася на 75% і продовжує скорочуватися. Біологи знаходять цьому докази постійно: в Північній Америці зникають метелики виду данаїда монарх, в Німеччині – лісові й лугові комахи, в Британії – джмелі і журчалки. Повсюдно знижується чисельність медоносних бджіл, розповідає The Guardian.

Комахи становлять основну масу відомих науці видів. Одні тільки мурахи перевершують людину за чисельністю мільйон до одного – тому вони вимирають непомітно. Але коли ланцюгова реакція докотиться до птахів і риб, буде вже пізно. Зникнення комах з харчового ланцюга стане катастрофою не тільки для диких тварин – 80% населення Землі, в основному жителі Африки, Азії, Океанії та Південної Америки, вживає їх в їжу.

Американський біолог Пол Ерлік, автор книги «Популяційна бомба», порівняв зникнення видів з поступовою втратою літаком заклепок. Втрату 10-ти або навіть 50-ти він ще може проігнорувати, але врешті-решт відбудеться катастрофа.

За оцінками ентомологічного товариства Крефельда (Німеччина), які ведуть підрахунок комах в країні, за 27 років, з 1989 по 2016, загальна біомаса комах скоротилася на 75%. В 2019 році інша група німецьких вчених опублікувала свою доповідь, згідно з якою ліси Німеччини втратили 40% біомаси членистоногих, а луки – дві третини.

У сільських регіонах Великобританії чисельність метеликів з 1967 по 2017 роки скоротилася на 46%. Деякі види, наприклад, перламутровки і хвостюшки, втратили 77%, незважаючи на спроби охорони середовища їх проживання.

З 1966 по 2013 приблизно на 40% скоротилася популяція комахоїдних птахів Північної Америки. А берегових ластівок, димчастих іглохвостих, дрімлюг і ластівок-косаток – більш ніж на 70% за останні 20 років. Аналогічні процеси відзначають в інших країнах, особливо там, де добре розвинена промисловість.

Гоулсон, професор біології в Університеті Сассекса, пропонує можливі шляхи вирішення цієї проблеми, поки не стало надто пізно. Наприклад, озеленення міст і припинення використання пестицидів, трансформацію харчової промисловості, введення заходів з охорони рідкісних видів комах і місць їх проживання на законодавчому рівні.

У програмі ООН, складеної в цьому році, йдеться про те, що третина світового океану і суші повинна бути до 2030 року захищена від руйнівного впливу людини. Серед інших цілей (а всього їх 21) – реформа систем планування щодо захисту видів, припинення субсидій на сільське господарство, якщо воно призводить до скорочення чисельності диких тварин, а також збільшення фондів заповідників мінімум на $200 млрд на рік.

Джерело: Мind