З ДНК розробили нанороботи, здатні створювати власні копії

Дослідники заявили про створення крихітних роботів, які можуть відтворювати себе. Дослідження опубліковано у Science Robotics.

Інженери зі США та Китаю розробили ДНК-наноробота, який може виконувати роботу зі збирання тривимірних структур із молекул ДНК. Серед іншого робот може самостійно відтворювати свою тривимірну структуру для створення нових роботів з тими ж функціями.

Пристрої розміром близько 100 нм маніпулюють різними частинами ниток ДНК і правильно вирівнюють їх, щоб їх можна було «зварити» разом ультрафіолетом, а потім перейти до наступного кроку. Дослідники розробили новий спосіб згортання ДНК у трьох вимірах, що забезпечує безмежне самовідтворення.

Дослідники відзначають, що роботи перевершують попередні розробки, які були здатні збирати деталі лише у двовимірні форми. Нові боти використовують «точне багатоосьове складання та позиціонування», щоб «отримати доступ до третього виміру та більшої кількості ступенів свободи».

Ці нанороботи потенційно можна використовувати для виробництва ліків, ферментів та інших хімічних речовин, зокрема всередині клітин організму. Роботи не повністю автономні: їх «програмують», змушуючи діяти у відповідь на контрольовану ззовні температуру та ультрафіолетове світло.

Дослідники вважають, що одного разу такі нанороботи можна буде використовувати для пошуку та знищення ракових клітин у кровотоку людини або збирання токсичних відходів з океану.

Джерело: “Цікавості”