Європу може спіткати новий льодовиковий період, — науковці зробили шокуючий прогноз

Швидкість Гольфстріму рекордно низька. Вчені непокояться, що зовсім скоро течія зупиниться, і це дуже змінить наш клімат, пише газета “Експрес”.

Тепла антлантична течія стала на 15% слабшою, ніж була в середині ХХ століття. Зокрема, об’єм води, який Гольфстрім переносить щосекунди, скоротився на 3 мільйони кубометрів  — це приблизно стільки, скільки за цей час перекачують 13 таких річок, як Амазонка.

А його швидкість, що зменшувалася останні 150 років, нині досягла свого мінімуму  —  від 4 до 10 кілометрів за годину. Отож тепер Гольфстрім рекордно слабкий, і вчені побоюються, що у майбутньому ця течія взагалі може зупинитися.

—  Невже це справді може статися? Адже саме Гольфстрім приносить тепло до Європи…  

—  Найперше зауважу, що Гольфстрім називають “батареєю Європи”,  — розповідає Ірина Ставчук, експертка із змін клімату, виконавчий директор Центру екологічних ініціатив “Екодія”.  — Ця морська течія несе тепло з екваторіальних районів аж до Полярного кола, віддаючи тепло та формуючи клімат, зокрема, і на нашому материку.

Занепокоєння з приводу Гольфстріму виникло у науковців не вперше. Так, англiйськi клiматологи декiлька рокiв тому заговорили про те, що ця тепла течiя поступово охолоджується. А причиною є  — парадоксальна річ  — глобальне потеплiння.

—  Як так? Навколо теплішає, а Гольфстрім остигає?    

—  Потеплiння спричиняє танення арктичних льодовикiв, якi охолоджують поверхневi шари води у Свiтовому океанi. При цьому солона вода опускається, а прiсна тала  — “осiдає” на поверхнi. Цього цiлком досить, щоб змiнити напрям та швидкiсть течій.

 —  Невже Гольфстрім справді може зупинитися? І якими будуть наслідки?  

—  Міжурядова група експертів з питань змін клімату, думка яких вважається найповажнішою у цій сфері, озвучила припущення, що до кiнця столiття ця тепла течiя в Антлантичному океанi сповiльниться ще на 25%. Крім того, вчені постійно фіксують зменшення потужності течії, подекуди спостерігаються її розриви. На жаль, все йде до того, що Гольфстрім може зупинитися.

Якщо таке станеться, у Європi настане льодовиковий перiод. До слова, Земля вже переживала низку малих льодовикових періодів, і один із них був спровокований саме Гольфстрімом  — через стрiмке танення канадських льодовикiв вiн просто зупинився, а Європа опинилася у сніжному полоні на кількадесят років. Такий сценарій можливий і тепер…

http://expres.ua/news/2018/05/01/293232-yevropu-spitkaty-novyy-lodovykovyy-period-naukovci-zrobyly-shokuyuchyy