Яким пенсіонерам підвищать на 300 гривень виплати

Українських пенсіонерів чекають хороші новини. Слідом за мінімальними зарплатами Кабмін в новому році обіцяє підняти і пенсії – в середньому на 300 грн. Кому саме підвищать виплати і на скільки, а також чи вистачить на це коштів у бюджеті.

Крім підвищення мінімальної пенсії наступного року (зараз вона 1130 грн, з 1 грудня буде 1247 грн, а з 1 травня 2017-го – 1312 грн), за словами віце-прем’єра Павла Розенка, влада вирішила осучаснити виплати для 5 млн українців (всього в Україні 12,3 млн пенсіонерів). Це торкнеться пенсіонерів, які отримують зараз 1400-4000 грн.

За роз’ясненнями Мінсоцполітики, осучаснення пенсії – це її перерахунок з урахуванням середньої зарплати за останні три роки (2017 року для розрахунку візьмуть середні заробітки в країні за 2014-2016 роки). Розмір середньої зарплати потім помножать на особистий трудовий коефіцієнт пенсіонера, що враховує заробіток і стаж. Останній раз осучаснення пенсій проводили 2012 року, хоча за законом Кабмін зобов’язаний це робити щороку.

Найбільше від “переходу до майбутнього” виграють ті, хто пішов на пенсію чотири і більше років тому, оскільки, за даними Держстатистики, 2011 року середня зарплата в Україні, виходячи з якої розраховували пенсію, дорівнювала 2633 грн, а 2015 року – вже 4195 грн.
Поки що, за словами міністра соцполітики, Андрія Реви проводяться підрахунки, але в серпні, коли питання осучаснення пенсій було піднято вперше цього року, Мінсоцполітики, повідомило що вони можуть зрости в середньому на 284 грн. За оцінками експертів, нова сума підвищення становитиме 250-300 грн. При цьому великі пенсії зростуть більше, ніж маленькі, через індивідуальний коефіцієнт. Тобто пенсіонеру з пенсією 1400 грн можуть додати 50-100 грн залежно від

ЗВІДКИ ГРОШІ. Як роз’яснив Розенко, кошти на осучаснення пенсій нібито повинні з’явитися в Пенсфонді після підвищення офіційної мінзарплати вдвічі, тому що пропорційно збільшиться сума єдиного соцвнеску. Очікується, що це буде 7-10 млрд грн на рік. Міністр фінансів Олександр Данилюк уточнив нам, як Мінфін збирається досягти зростання збору податків: “Ми зменшили ЄСВ, але через те, що адміністрування не ідеальна, ефект маленький. Тому починати потрібно з адміністрування”.

ЕКСПЕРТИ. Зібрати додатково 10 млрд грн на рік – підйомна задача для фінполіції, нової структури, яку держава планує створити замість податкової міліції, вважає економіст Іван Нікітченко. “Але доведеться прикрити для бізнесу лазівку – оформлення співробітників як підприємців-фізосіб. Хоча такі методи не сприяють зростанню економіки, фактично уряд забирає кошти у приватного сектора і передає бюджетникам. Але ж краще бізнес стимулювати, щоб він створював робочі місця”, – сказав нам Нікітченко.

А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже, що змусити бізнес платити більше ЄСВ юридично складно: “Багато фірм законно переведуть працівників на погодинну оплату або на договори, в результаті надходжень до ПФ не додасться”.
Хто скільки заробив у держави

За даними Пенсфонду, середня пенсія в Україні дорівнює 1745 грн. Але у переважної більшості – 12,3 млн осіб – пенсія нижча за середню. Як підрахувала Держслужба статистики, серед усіх пенсіонерів пенсію за віком отримують 9 млн, решта 3,3 млн – це пенсіонери по інвалідності, яких підвищення не торкнеться. З 9 млн чоловік, що перебувають на заслуженому відпочинку, 7,4 млн (80%) отримують до 1500 грн. У тому числі 400 тис. осіб (4,4%) мають так звані “соціальні” пенсії в 949 грн (їх платять тим, хто не заробив мінімальний стаж в 15 років). Ще 1 млн осіб (11,5%) отримують до 3000 грн і 0,59 млн осіб – від 3 до 10 тис. грн. Пенсії більше 10 тис. грн мають 15,5 тис. осіб (0,17% від загального числа), переважно це колишні судді, прокурори, народні депутати, льотчики-випробувачі.

“Влада каже, що підніме пенсії 5 мільйонам людей, але з них більше 3,5 мільйона входять до числа тих, хто сьогодні отримує до 1500 грн, і лише до 1,5 млн знаходяться в інтервалі 1500-4000 грн, вище яких пенсії перераховувати не планують. Тобто у більшості підвищення виявиться в межах 100 грн”, – вважає Охріменко.

Джерело:  businessua.com