Виборча реформа: нардепи подали понад 4 тисячі поправок

До проекту Виборчого кодексу, ухваленого раніше в першому читанні, народні депутати вже подали понад 4 тисячі поправок.

Про це 12 лютого повідомив народний депутат, голова підкомітету ВРУ з питань виборів та референдумів Олександр Черненко під час круглого столу у Львові тему «Проблемні питання організації, підготовки та проведення перших виборів в об’єднаних територіальних громадах. Регіональний погляд на перспективи виборчої реформи в Україні».

За словами Черненка, така кількість поправок – це своєрідний рекорд Верховної Ради. Зокрема, найбільше поправок подали такі фракції, як «Самопоміч», Опозиційний блок, а також позафракційні депутати. Далі за кількістю запропонованих змін йдуть БПП і «Народний фронт».

Водночас Черненко додав, що близько половини з цих поправок – «такі, що навіть не варті розгляду».

Також він повідомив, що наступного тижня збереться підкомітет ВРУ з питань виборів та референдумів, щоб обговорити підготовку Виборчого кодексу до другого читання, і висловив сподівання, що поправки до цього проекту вдасться швидко опрацювати.

«Стосовно таких політичних питань, як виборчий бар’єр і проведення агітації, можуть бути серйозні дискусії», – припускає нардеп.

Сам він акцентує увагу на необхідності вирішити процедурні питання проведення виборів, аби унеможливити фальсифікації.

Олександр Черненко заявив також, що програма-максимум на цей рік – повноцінна виборча реформа зі зміною виборчої системи, а програма-мінімум – покращення чинних законів у процедурній частині.

Керівник проектів Венеціанської комісії в Офісі Ради Європи в Україні Сергій Ткаченко нагадав, що Венеціанська комісія найбільш адекватною для України назвала пропорційну виборчу систему з відкритими списками в регіональних округах.

Також він додав, що за даними соціологічного дослідження Центру Разумкова, ідею відкритих списків підтримує понад 40% українців.

Доцент кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права НУ «Києво-Могилянська академія» Володимир Венгер назвав основні проблеми проведення місцевих виборів, які потрібно враховувати при створенні нового виборчого законодавства. Зокрема, він акцентував на труднощах з формуванням виборчих комісій, а також вкрай низький рівень кваліфікації членів комісій на локальному рівні.

«Також є проблема висування кандидатів і їх здатності підготувати документи та заповнити декларації. Багато місцевих партійних осередків зараз стикаються з партійним голодом, люди не хочуть йти в депутати. Цьому «сприяє» й антикорупційне законодавство», – додав він.

Разом із тим, Володимир Венгер зазначив, що необхідно насамперед внести зміни в діючий закон про місцеві вибори, який, на його думку, мав би діяти до наступних чергових виборів.

Нагадаємо, 7 листопада 2017 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Виборчого кодексу. «За» відповідний законопроект № 3112-1 проголосували 226 депутатів.

Кодекс передбачає запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками на виборах до Ради, а також зміну виборчої системи на місцевих виборах.

Довідка.

Круглий стіл проводиться в рамках серії регіональних заходів Офісу Ради Європи в Україні (Венеціанська комісія) у співпраці з ГО «Центр соціальних інновацій» і Львівською громадською організацією «Комітет виборців України».

https://zik.ua/news/2018/02/12/vyborcha_reforma_nardepy_podaly_ponad_4_tysyachi_popravok_1263915