Вперше за 7 років оголосив про аварійну ситуацію»: у NASA розповіли про інцидент із російським модулем на МКС

29 липня російський модуль «Наука» зістикувався з Міжнародною космічною станцією, після чого в нього несподівано увімкнулися двигуни, що призвело до аварійної ситуації на МКС. Керівник польотів NASA Зебулон Сковілл розповів, як це було, і що йому довелося робити, щоб уникнути аварії.

Його цитує The New York Times.

Так, у день стикування «Науки» Сковілл мав вихідний день, але прийшов в центр управління польотами з цікавості. Після завершення стикування колега попросив його підмінити.

«Я погодився, адже найскладніша частина — саме стикування — було позаду. А потім спрацювало попередження — лише два рядки коду, що щось не так. Виявилося, що в “Науки” увімкнулися двигуни, і станція почала обертатися навколо своєї осі», — розповідає керівник польотів.

Зазначає, що швидкість обертання була невеликою і космонавти всередині майже нічого не відчули. Але антени після цього були спрямовані не туди, куди треба. Вимкнути двигуни було неможливо, у «Роскосмосі» заявили, що модуль може приймати команди тільки безпосередньо з Росії, а до наступного прольоту МКС над нею залишалося 70 хвилин.

«Я вперше за сім років роботи оголосив про аварійну ситуацію. Ми активували додаткові антени, але сигнал все одно двічі зникав. Із Росії тим часом запустили двигуни на модулях “Зірка” і “Прогрес”, щоб компенсувати обертання. Через 15 хвилин робота двигунів “Науки” припинилася — пізніше з’ясувалося, що закінчилося паливо», — розповідає Зебулон Сковілл.

Зазначимо, раніше у NASA заявили, що відклали запуск на Міжнародну космічну станцію корабля Starliner компанії Boeing через інцидент із російським модулем «Наука».

Що це за модуль?

13-метровий та 20-тонний російський апарат приєднався до задньої частини МКС, з’єднавшись з іншими російськими сегментами станції. Модуль мали запустити ще у 2007 році, але через низку технічних та фінансових проблем політ відкладали.

Астронавти будуть використовувати «Науку» як додатковий простір для проведення експериментів та зберігання вантажу. На модулі також буде зона відпочинку та ще один туалет.

Джерело: “Громадське”