Вчені знайшли кістки динозавра, в якого були крила кажана

Дослідники виявили в Китаї останки другого в історії виду пернатого динозавра, який мав шкірясті крила, подібно до кажанів.

Про це повідомляє Новое Время з посиланням на Phys.Org .

Новий вид, Ambopteryx longibrachium, належить до групи Scansoriopterygidae, у якої була химерна структура крила, вперше виявлена у близького родича Ambopteryx, виду Yi qi (І Ци).

На відміну від інших літаючих динозаврів, ці два види мають перетинчасті крила, які підтримуються стрижневидною зап’ястною кісткою, якої немає у інших динозаврів. Але така кістка присутня у кажанів і летяг.

До відкриття І Ци в 2015 році такий літальний апарат був зовсім невідомий серед тероподових динозаврів. Через погану збереженість єдиного відомого екземпляра І ци, точність опису цих структур ставилася під сумнів, навіть видова назва Yi qi означає “дивне крило”. Однак, Ambopteryx зберігає перетинчасті крила і стрижнеподібне зап’ястя.

Швидше за все, покритий примітивним оперенням динозавр, що мешкав 163 млн років тому, був дорослою особиною. Вчені вважають, що Ambopteryx longibrachium був дуже невеликим – довжина його тіла не перевищувала 30 см, а маса – 300 грамів. У скам’янілості, крім кісток динозавра, збереглися сліди його останнього обіду, що дозволило вченим сказвть, що Ambopteryx longibrachium були м’ясоїдними або всеїдними істотами.

Одночасна поява коротких п’ясткових кісток з перетинчастими крилами в порівнянні з довгими п’ястковими крилами показує, як еволюція цих двох геть різних стратегій польоту вплинула на загальний розвиток передніх кінцівок. Поки що всі відомі Scansoriopterygidae відносяться до пізнього юрського періоду, їх унікальна структура перетинкового крила не збереглася до крейдяного періоду.

Це говорить про те, що ця структура крила являє собою недовгу і невдалу спробу польоту. Навпаки, крила з пір’ям, вперше задокументовані у неавінозаврів, були доопрацьовані шляхом еволюції скелета і м’яких тканин, що кінець кінцем призвело до нинішнього успіху сучасних птахів.

https://zik.ua/news/2019/05/10/vcheni_znayshly_kistky_dynozavra_v_yakogo_buly_kryla_kazhana_1568737