Вчені попереджають про гігантські цунамі з Антарктиди

Науковці провели масштабне дослідження та з’ясували, що підводні зсуви льоду в Антарктиді можуть викликати великі цунамі, які будуть становити особливу небезпеку для людства. Крім того, дослідники з’ясували, що подібні випадки вже ставались.

Про це повідомляє видання Live Science.

Вчені з’ясували, що через глобальну зміну клімату та її вплив на Антарктиду можуть виникати гігантські цунамі. Їх висновки були опубліковані у науковому журналі Nature Communications.

Дослідники пробурили відкладення під морським дном Антарктиди та виявили значні зсуви осадових порід. Виявилось, що зсуви збіглися з періодами глобального потепління, які стались 3 та 15 млн років тому та призвели до гігантських антарктичних цунамі.

“Підводні зсуви є серйозною геонебезпекою, які створять цунамі, що можуть призвести до величезних людських втрат”, — говорить авторка дослідження Дженні Гейлз.

Наразі точний механізм процесів, що викликають антарктичні цунамі, невідомий, однак вчені запропонували гіпотезу, яка найкраще описує ці процеси. На їхню думку, шари відкладень, які свідчать про цунамі утворились, коли температура навколо Антарктиди була на 3 градуси Цельсія вище сучасної. Через спеку відбулось значне цвітіння фітопланктону та інших організмів, які згодом відмирали та робили морське дно слизьким. Таким чином регіон ставав схильним до зсувів великих мас, які своєю чергою викликали великі антарктичні цунамі.

Вчені наразі не з’ясувати масштаби і розміри стародавніх антарктичних цунамі, однак ця ситуація у них викликає занепокоєння. За останні 100 років відбулись два випадки з підводними зсувами. Цунамі Гранд-Бенкса 1929 року спричинило хвилі заввишки 13 м і вбило 28 людей біля узбережжя Канади. Інший підземний зсув у 1998 році викликав цунамі в Папуа-Новій Гвінеї. Морська хвиля мала висоту 15 м і забрала життя понад двох тисяч людей.

Джерело: “Новини планети”