Вчені назвали три причини, чому жінки живуть довше за чоловіків

Майже в усіх країнах світу жінки живуть довше за чоловіків. Середня тривалість життя у світі у 2020 році, за даними ВООЗ, складала 72 роки. При цьому середня тривалість життя жінок – 74 роки і два місяці, чоловіків – 69 років і 8 місяців.

Вчені назвали три основні причини, чому жінки живуть довше.

1. Гени

“Ембріони чоловічої статі гинуть частіше, ніж жіночі”, – каже професор Девід Джемс з Університетського коледжу Лондона.

Одна з можливих причин цього може бути пов’язана з роллю, яку відіграють хромосоми, що визначають стать людини.

Стать визначається парою статевих хромосом: у жінок – ХХ, у чоловіків – XY.

Хромосоми містять гени. Важливо, що X-хромосоми значно більгі і містять більше генів, які допомагають людині вижити. В Y-хромосом генів менше. X-хромосома несе чимало життєво важливих генів, тому проблеми в X-хромосомі для чоловіків мають набагато більш сумні наслідки, аніж для жінок, в яких є “запасна” X-хромосома.

“Якщо у вас є генетична мутація в X-хромосомі і ви жінка, то у вас є додатковий резерв. Але якщо ви чоловік, то цього резерву в вас немає”, – каже Девід Джемс.

2. Гормони

Чоловічий гормон – тестостерон – впливає на розвиток кісткової і м’язової тканини, робить чоловіка більшим і сильнішим за жінку. Також цей гормон відповідає за інші чоловічі характеристики – наприклад, за низький голос і волосся на тілі.

Рівень смертності серед чоловіків різко зростає одночасно зі сплеском рівня тестостерону в пізньопідлітковому віці.

Експерти пояснюють взаємозв’язок тим, що приблизно в цьому віці підвищений рівень тестостерону штовхає чоловіків на різноманітні ризикові вчинки – бійки, керування мотоциклом чи автівкою на високій швидкості, пошук гострих відчуттів. Окрім того, чоловіки більш схильні до самогубства.

Як виявилось, жіночий статевий гормон – естроген – грає роль своєрідного “антиоксиданту”, який виводить з організму шкідливі речовини, що чинять негативний вплив на процеси в клітинах організму.

Експеримент, проведений на самках тварин, продемонстрував: ті з них, які не були стерилізовані, жили помітно довше, аніж ті самки, які пройшли через цю процедуру.

3. Вид діяльності і спосіб життя

На територіях, охоплених війнами чи збройними конфліктами, середня тривалість життя чоловіків різко скорочується, оскільки в ході таких подій гинуть в основному чоловіки – до того ж в доволі юному віці.

Водночас тривалість життя жінок виявляється суттєво меншим в регіонах зі слабко розвиненою системою охорони здоров’я, де чимало жінок помирають, приміром, під час пологів.

Є регіони, в яких різниця між тривалістю життя чоловіків і жінок дуже велика. Частково це можна пояснити тим, що чоловіки більш схильні до паління, переїдання і вживання алкоголю і наркотиків.

Джерело: GreenPost