В суді у справі збитого MH-17 спростували російську брехню

У Нідерландах у міжнародному суді у справі про катастрофу Боїнга MH-17 на Донбасі у 2014 році спростували російські фейки про трагедію.

Сторона обвинувачення детально поінформувала, чому теорії російських ЗМІ та офіційних представників Росії є безпідставними.

Про це розповів кореспондент Радіо Свобода Григорій Жигалов в ефірі ТСН. НВ описує, які російські фейки спростували прокурори і на якій підставі.

Спростування вибуху на борту

Ця версія виявилася неспроможною через характер пошкоджень літака.

Спростування того, що MH-17 збив військовий літак

Цю версію все ще продовжують тиражувати російські пропагандистські ЗМІ. Її не підтверджують дані із супутників та радарів, в тому числі з російського радару.

аніше, восени 2016 року, Росія заявляла, що MH-17 був збитий українським військовим літаком, але насправді дані Москви спростовують цю заяву.

Прокурор нагадав також, що на російській прес-конференції 21 липня 2014 року сторони заявили, що російські авіадиспетчери нібито кілька хвилин спостерігали військовий літак поруч з MH-17.

«При падінні швидкості о 17 годині 21 хвилині 35 секунд, в місці руйнування Боїнга з’являється нова позначка про повітряний об’єкт. Диспетчер запитував характеристики нового об’єкта, дані про його параметри отримати не може. Оскільки, найімовірніше, повітряне судно системами вторинного розпізнання не обладнане, що характерно для військових літаків», – заявив представник РФ на цій прес-конференції.

При цьому переговори українського і російського диспетчерів показують, що у російського диспетчера був доступ до зображення з радара, але ніякого іншого літака він на ньому не бачив. Діалог диспетчерів, запис якого прослухали в суді, був такий:

– Слухаю, Ростов!

– А ви … (Нерозбірливо) Малайзія спостерігаєте?

– Та ні, чомусь зник, почала розвалюватися відмітка його.

– Ну, у нас теж.

– Так само? І не відповідає на виклики?

– Так… І не бачимо поки що його.

«Значить, вони не бачать нічого», – підсумував прокурор.

На те, що MH-17 не міг бути збитий військовим літаком, вказують також характер пошкоджень і записи з кабіни пілотів.

Дані військових радарів Росія в суд не передала, а також заявила, що супутникових знімків не збереглося, передає Радіо Свобода.

Сторона обвинувачення також повідомила, що знайшла людину, яка видавала себе за «іспанського диспетчера Карлоса» і повідомляла про нібито присутність українських літаків поряд з MH-17. Ця людина зізналася, що не є диспетчером, а за брехню їй заплатили.

Спростування того, що MH-17 збили з території, підконтрольної Україні

Спростували прокурори і версію про те, що малайзійський Боїнг був збитий з території, підконтрольній Україні.

Зокрема, прокурори вивчили дані про ракету, які їм передало у 2018 році Міноборони РФ. Російське оборонне відомство стверджувало, що ракету, яка могла збити Боїнг, передали в українську військову частину у 1986 році.

Сторона обвинувачення знайшла в цих документах протиріччя. Тип ракети, про який у них йдеться, не відповідає тій ракеті, якою, імовірно, був збитий Боїнг. А згідно з документами за 1991 рік ракети з таким номером в українській військовій частині, про яку йде мова, не було.

Вивчивши ці документи, прокурори дійшли висновку, що російська сторона намагалася обдурити слідство.

Сторона обвинувачення також зазначила, що російська сторона надавала слідству фейкові супутникові знімки, які були зроблені не в той день, що було видно з різниці в погоді.

Малайзійський Боїнг збили з окупованої території Донецької області

Сторона обвинувачення також представила в суді висновки слідства про те, що установка Бук, з якої, імовірно, був збитий MH-17, була переміщена з Росії в район Сніжного Донецької області, на територію підконтрольну угрупованню «ДНР».

Щонайменше двоє свідків розповіли слідству, що бачили пуск ракети з Бука 17 липня 2014 року.

Після того, як малайзійський Боїнг був збитий, установку Бук швидко повернули назад до Росії.

***

Катастрофа малайзійського Боїнга сталася 17 липня 2014 року. Літак авіакомпанії Malaysia Airlines летів з Амстердама в Куала-Лумпур. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту. У серпні 2014 року було створено Міжнародну слідчу групу, до якої увійшли представники Росії. У липні 2015 року Росія заблокувала в Раді Безпеки ООН пропозицію створити міжнародний трибунал з розслідування аварії MH17.

Міжнародна слідча група офіційно оприлюднила результати розслідування катастрофи рейса МН17, згідно з якими літак збили із ЗРК Бук, який доставили на Донбас з території Росії.

Суд у справі про катастрофу MH-17 почався у березні 2020 року. На лаві підсудних повинні були бути три громадянина Росії і один українець – Ігор Гіркін (Стрєлков), Сергій Дубінський, Олег Пулатов і Леонід Харченко. Лише один із них – Пулатов – представлений адвокатами з нідерландської фірми, яким допомагає російський адвокат Кутіна. Ніхто з обвинувачених в залі суду так і не з’явився.

Джерело: https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/sud-z-mh17-prokurori-sprostuvali-rosiyski-feyki-ostanni-novini-50093158.html