В ОБСЄ заявили про альтернативу Мінським угодам

Мінські угоди, які не ратифіковані парламентами України і РФ, не працюють належно, відтак у врегулюванні ситуації на Донбасі має брати активну участь ООН.

Про новий план мирного врегулювання ситуації на Донбасі в інтерв’ю австрійській газеті Kleine Zeitung розповів спецпредставник ОБСЄ  у Тристоронній контактній групі на Мінських переговорах Мартін Сайдік, який і є автором плану. За його словами, план було представлено членам «нормандської четвірки» — представникам України, Росії, Німеччини та Франції — в грудні минулого року, пише112.ua.

На думку Сайдіка, альтернативою Мінським угодам має стати документ, який би ратифікували парламенти України і РФ і який би став правовим документом з повною юридичною силою. Новий же мирний план Сайдіка має полягати в тому, що ОБСЄ і ООН діятимуть на Донбасі разом, за сприяння ООН мають бути створені місцеві адміністарції.

«Протягом останніх років ми побачили, що у Мінських домовленостях дещо є не зовсім чітким. Важливим моментом є те, що для реалізації центрального елемента — проведення місцевих виборів — потрібна допомога ззовні. Ми прийшли до висновку, що це може бути тільки ООН. У ОБСЄ завдання оцінювати виборчий процес, а тому вона не може організовувати вибори. До того ж, додається аспект безпеки», — заявив він.

Він підкреслив, що ООН потрібно задіяти також через те, що спостерігачів ОБСЄ недостатньо, щоб покрити територію окремих регіонів Донецької і Луганської областей.

Мартін Сайдік виступає за співробітництво ООН і ОБСЄ під керівництвом так званого спецпредставника. Дипломат підкреслив: вони повинні діяти не паралельно, а разом. Це стосується як військового і поліцейського компоненту ООН, так і вже створеної місії спостерігачів ОБСЄ.

Він пропонує створити Агентство з реконструкції, що буде співпрацювати з ООН та ОБСЄ, однак не перебуватиме під спільним керівництвом спецпредставника. На його думку, Агентство повинно бути створене за аналогією подібного на Балканах.

Сайдік впевнений, що новий план дій на Донбасі має бути не тільки підписано, але й ратифіковано українським і російським парламентами.

Дипломат виступає за створення тимчасової адміністрації ООН на перехідний період.

«Мета цього заходу полягає не в тому, щоб послабити місцеве населення, а навпаки — в тому, щоб гарантувати, що його права будуть реалізовані. І це — на тлі амністії», — зазначив Сайдік.

Він допустив, що для реалізації його плану не знадобиться велика кількість представників місії ООН (можна обмежитися меншою кількістю, ніж озвучені раніше 20 тис. осіб).

За словами австрійського дипломата, новий план було представлено на останньому засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ в грудні в Мілані, де були присутні представники України, Росії, Німеччини та Франції і могли ставити питання і коментувати.

http://7days-ua.com/news/v-obse-zayavyly-pro-alternatyvu-minskym-uhodam-plan-uzhe-je/