В Києві з’явиться арт-об’єкт, що передаватиме мистецтво в космос

У лютому до столиці приїжджав відомий американський художник Девід Датуна. Він працює над глобальним арт-проектом FreeSpace, який буде запущено в космос вже наступного року. А одним із перших міст, де встановлять арт-об’єкти, що з’єднають нас із космосом, митець обрав Київ.

Девід Датуна у своїй творчості вдало поєднує мистецтво і новітні технології, у його доробку – перший арт-об’єкт із використанням штучного інтелекту та Google-окулярів, незвичні картини з оптичних лінз. Одну з робіт – “Горинич” – він присвятив Україні: на ній на тлі жовто-блакитного прапору зображені три тризуби.

– Герб – це символ влади, три герби показують, що влада в країні сама себе клонує, вона розширюється настільки, що для самого народу не залишається місця, – пояснює Девід. – Один Майдан змінюється іншим, люди жаліються, живуть погано, влада фактично поїдає свій народ.

Амбітний проект FreeSpace митець здійснює за допомогою провідних спеціалістів NASA і DARPA та за підтримки уряду США, великих корпорацій і приватних меценатів. Арт-супутник 2017 року буде запущено на найвіддаленішу орбіту планети Земля – він прийматиме твори мистецтва від всіх охочих.

– Моя концепція – створення нової цивілізації, ментально вільної від земних оков за допомогою мистецтва, – розповів “Вечірці” Девід Датуна. – Тільки мистецтво може об’єднати і звільнити, а лише вільна людина може мріяти і побудувати новий світ. В першу чергу, він розрахований на дітей, які творитимуть майбутнє. 

Таким чином космос перетвориться на одне велике “полотно”, а супутник стане своєрідним музеєм цивілізації і ідей, що літатиме на орбіті Землі тисячі років. Кожен охочий має змогу відправити в космос будь-який витвір мистецтва в електронному варіанті – малюнок, фотографію, музику, фільм чи цитату. Зробити це можна за допомогою спеціального додатка в Інтернеті, що запрацює вже влітку. А для популяризації проекту в найбільших містах світу, серед яких Нью-Йорк і Лондон, будуть встановлені арт-інсталяції: вони працюватимуть як антени і також передаватимуть послання. Одним з перших міст для старту проекту буде й українська столиця, яка сьогодні асоціюється з боротьбою за свободу.

– В різних містах скульптури будуть різні, вони визначатимуть дух місця, уособлюватимуть національну ідентичність, – зазначив Девід Датуна. – В Києві  арт-об’єкт матиме українське обличчя – елементи національного орнаменту чи прапора.  Звісно, використовуватиму свої “фірмові” оптичні лінзи – крізь них люди наче дивитимуться в космос. 

Найкращим місцем для такої тимчасової скульптури митець вважає площу в центрі міста, щоб доступ до неї мало якомога більше людей. Під час візиту він відвідав столичну школу-інтернат № 6 для глухих дітей, де разом з вихованцями намалював картину. Вона буде переведена в цифровий формат і першою від України відправиться в космос.

“Вечірка” також поцікавилася враженнями митця від Києва.

– Два дні я гуляв містом і мене вразила Києво-Печерська Лавра, – поділився Девід Датуна. – В її печерах надзвичайна енергетика. Таке я відчував лише спускаючись до Гроба Господнього в Єрусалимі. Був на Майдані, в церквах, в Парку Слави, захоплений скульптурою Батьківщини-Матері. Зрозумів, що потрібно приїхати сюди в інші пори року, коли все квітне. Місто творять люди. Незважаючи на економічну ситуацію і війну, мешканці Києва – дуже теплі, відкриті, чуйні, в їх очах – надія і любов.

Вечірній Київ

Trackbacks and pingbacks

Leave a Reply