В Австралії почали будувати найбільший у світі радіотелескоп

Інтерферометр, плечі якого рознесені різними континентами Землі, зможе побачити народження перших зірок у Всесвіті та помітити роботу радарів на далекій екзопланеті, де, можливо, є життя.

Square Kilometre Array ( SKA ) розробляють вже близько 30 років, і лише тепер в Австралії почалося будівництво його «першої черги» — масиву із понад ста тисяч антен SKA-Low. Вчені називають майбутній інструмент одним із наймасштабніших наукових проєктів століття. Він дозволить зазирнути в ранній Всесвіт, в епоху, коли в ньому запалювалися перші зірки і з’являлися перші галактики, а можливо, допоможе і в пошуку інопланетних цивілізацій. Про це йдеться у прес-релізі міжнародного консорціуму SKA Organisation.

SKA – радіоінтерферометр, що складається з безлічі антен, рознесених на максимально велику відстань і діють як єдиний телескоп з величезною роздільною здатністю. Першою частиною інструменту стане масив SKA-Low, будівництво якого розпочалося у Західній Аавстралії із запізненням на рік. Він включатиме 131 072 деревоподібні антени, призначені для реєстрації радіосигналів низької частоти. Другою чергою стане масив майже з 200 антен-тарілок SKA-Mid, розташований у Південній Африці. Штаб-квартира SKA працює у Манчестерському університеті.

Очікується, що інструмент дозволить дослідити далекі пульсари — нейтронні зірки, що швидко обертаються, які служать джерелами випромінювання і гравітаційних хвиль, щоб піддати черговій перевірці Загальну теорію відносності. Його здатність побачити найдальші об’єкти допоможе краще розібратися в походження та еволюції перших галактик і навіть зазирнути в часи «темних століть» Всесвіту, які передували появі перших зірок.

Крім того, учасники консорціуму SKA Organisation зазначають, що чутливість інтерферометра “дозволить помітити радар в аеропорту на планеті біля зірки в десятках світлових років від нас” або “мобільний телефон у кишені астронавта на Марсі, 225 мільйонів кілометрів”. Це робить SKA перспективним інструментом пошуку можливого сигналу від позаземних цивілізацій.

Джерело:“Всвіті”