Українські науковці виявили в Антарктиді озеро під льодовиком

Невідоме раніше підльодовикове озеро виявили українські науковці Тарас Білий і Денис Пішняк біля станції “Академік Вернадський”. Про це 1 березня повідомляє пресслужба Національного антарктичного наукового центру.

Остаточно розміри озера встановити ще не вдалося, однак можна стверджувати, що воно є найприроднішим озером острова Галіндез, додали в науковому центрі.

“Звісно, його не варто порівнювати з велитенськими підльодовиковими озерами, що існують в Антарктиді. Але прикметно, що такий об’єкт існує на невеликому острові, який сягає всього пів кілометра в діаметрі”, – вважає завідувач відділу фізики атмосфери НАНЦ Денис Пішняк.

Науковець також розповів, чому озеро в умовах вічної мерзлоти льодовика виявилося не замерзлим.

“Розгадка полягає в тому, що за час, поки тала вода стікає зі скелі, вона нагрівається й накопичується в кам’яній кишені – улоговині озера, підтоплюючи льдовик знизу. Утворюється таке собі цілорічне сховище літнього сонячного тепла і прісної води в умовах вічної мерзлоти”, – пояснив Пішняк.

Максимальна глибина озера – 1,5 метра. Тому науковці вивчатимуть, чи є в озері рідкісні біологічні види. Водночас варто зауважити, що озеро (як і всі інші форми рельєфу острова) не є давнім із геологічної точки зору, тому не належить до тих об’єктів, де слід проводити палеодослідження.

Джерело: https://gordonua.com/ukr/news/worldnews/-ukrajinski-vcheni-v-antarktidi-znajshli-ranishe-nevidomu-ozero-pid-lodovikom-1489303.html