Україна повертається в космос

З космодрому на мисі Канаверал у США 13 січня стартувала ракета Falcon 9 від SpaceX, яка успішно вивела на орбіту український супутник Січ-2-30.

Це перший український супутник, який виведено на орбіту за останні 10 років. Востаннє Україна запускала супутник у космос у серпні 2011 року – це був старт апарату “Січ-2” із російського космодрому в Оренбурзькій області. Січ-2 пропрацював лише 16 місяців через втрату енергопостачання, хоча за планом його термін служби – п’ять років.

Про це розповідає Liga.Tech , згадуючи основні космічні здобутки українців за останні кілька років.

Українська космонавтика 1990-х та 2000-х

Загалом за роки незалежності Україна брала участь у запусках ракет та запускала власні супутники. Серед них – участь українсько-російської ракети “Зеніт-2” у проєкті “Морський старт”, невдалий запуск супутника “Січ-1” 1995 року, участь у проєктах “Вега”, запуск супутника “Січ-1М” 2004-го.

У листопаді 1997 року перший український космонавт Леонід Каденюк здійснив політ у складі міжнародного екіпажу шатлу “Колумбія”.

Україна також виготовила для Єгипту перший єгипетський супутник дистанційного зондування Землі EgyptSat-1. Над його створенням працювали КБ “Південне”, “Хартрон” та “Південмаш” 2007 року.

На початку 2010-х років Україна планувала відправити до російського сегменту МКС свого космонавта, але проєкт не було реалізовано.

Супутник Січ-2-30

Супутник, запущений на орбіту 13 січня, виготовили у конструкторському бюро “Південне” у Дніпрі. Спочатку планувалося вивести його в космос до 30-річчя незалежності 2021 року. Через відсутність в України власної ракети та космодрому подію довелося погодити із закордонними компаніями та перенести на кінець 2021 – початок 2022 року.

КБ “Південне” домовилося про запуск супутника із нідерландською компанією ISILAUNCH, яка продає послуги SpaceX. Ціна запуску для України склала $1,99 млн, тоді як спочатку операцію оцінювали у $6 млн.

Січ-2-30 – перший елемент державної програми на 2021-2025 роки. Вона передбачає створення групи мінімум із семи українських супутників, зокрема з роздільною здатністю 0,5-1 метри.

Новий апарат фотографуватиме поверхню Землі в інфрачервоному діапазоні та буде моніторити іоносфери. Супутник із роздільною здатністю 7 метрів має прослужити три роки на орбіті 525 км. Січ-2-30 допоможе роботі СБУ, ДСНС, ДПСУ, Нацполіції, працівників агропромислового комплексу, лісників та екологів, а також військовим. Він проводитиме моніторинг тимчасово окупованих територій, морських акваторій, виявлятиме надзвичайні ситуації, контролюватиме видобувну галузь та проводитиме екомоніторинг.

Макс Поляков та Firefly Aerospace

У квітні 2017 року український бізнесмен Максим Поляков інвестував $75 млн у американський космічний стартап Firefly Space Systems, заснований 2014 року в Остіні (Техас). До цього компанія оголосила про банкрутство.

Підприємець з України викупив усі активи компанії, її патенти, ліцензійні угоди та перейменував її на Firefly Aerospace. У наступні роки бізнесмен вклав у стартап ще близько $150 млн. Як вважають журналісти Bloomberg, тоді у світі було лише дві людини, які вклали у приватну ракетну компанію ще більше власних грошей. Це Ілон Маск з SpaceX та Джефф Безос із Blue Origin.

Перша розробка Firefly – двоступінчаста ракета надлегкого класу Alpha. Вона може підняти на низьку навколоземну орбіту корисний вантаж до 1000 кг та до 630 кг на сонячно-синхронну орбіту. 2 вересня ракета Alpha вперше злетіла, але під час тест-польоту вийшла з-під контролю та її довелося знищити. У компанії пообіцяли якнайшвидше здійснити новий політ ракети.

Підписуйтесь на LIGA.Tech у Telegram: тільки важливе

Серед інших проєктів Firefly – розробка та будівництво безпілотного місячного посадкового модуля Blue Ghost. Якщо графік програми Артеміда не зміниться, до вересня 2023 року апарат вже буде на Місяці.

Blue Ghost має сісти в районі Моря Криз. Там раніше сідали радянські апарати “Місяць-15”, “Місяць-23” та “Місяць-24”. Посадковий модуль, здатний нести до 50 кг корисного навантаження, доставить на Місяць 10 апаратів та приладів для NASA за $93,3 млн, а також кілька комерційних вантажів.

Можливо, незабаром українська історія Firefly Aerospace закінчиться. У грудні 2021 року американська влада вимагала від Полякова продати його частку в ракетній компанії. Уряд США посилається на міркування національної безпеки – є побоювання, що технології можуть потрапити до України, Росії чи інших країн, які розробляють ракетні технології.

Firefly Aerospace наполягають, що Поляков пройшов ретельну перевірку, жодних пов’язаних з ним проблем з безпекою не було виявлено.

Перший приватний український кубсат

У грудні 2022 року німецька ракетобудівна компанія Rocket Factory Augsburg виведе на орбіту перший український приватний кубсат, малий супутник. Його створив український стартап Lunar Research Service.

Ракету з кубсатом запустять із космодрому “Андоя” в Норвегії. Запуск стане першим як для ракетної компанії, так і для стартапа. Мета місії Lunar Research Service – випробування системи комунікації та відстикування власної розробки.

Lunar Research Service – київський стартап, який розробляє космічні технології. СТО Lunar Research Service Дмитро Хмара раніше займався створенням навчальних супутників у команді MySat UA та тестував космічне обладнання у стратосферних умовах. Компанія позиціонує супутник, який буде запущений наприкінці року, як перший приватний український кубсат.

Стартап також працює над створенням технології забезпечення роботи місяцехода в місячну ніч для довгострокових місій. Кубсати Lunar Research Service компанія пропонує використовувати бізнесу для випробувань електроніки чи проведення біологічних експериментів на орбіті.