Україна не отримала від Ірану документів про збиття літака МАУ

Україна не отримала від Ірану документів про збиття літака «Міжнародних авіаліній України», які він обіцяв передати під час останнього раунду переговорів у Тегерані, тому подальша доля переговорів України з Іраном залежатиме від виконання ним досягнутих раніше домовленостей, заявив заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін в етері телеканалу «Україна 24»:

«Ми досить непогано говорили під час останнього раунду переговорів про збільшення прозорості між нашими органами досудового розслідування, але на сьогоднішній день ми так і не дочекалися від іранської сторони жодного документа, жодної інформації, які було обіцяно передати нам буквально протягом найкоротшого часу. Саме тому ми продовжуємо наполягати на виконанні домовленостей, після чого можна буде говорити про продовження переговорного процесу», — сказав Єнін.

Заступник голови МЗС підкреслив, що Україна не проміняє правду про збиття літака на компенсації:

«Ми жодним чином не проміняємо правду на гроші. Саме тому ці питання будуть тривати нами ставитися, і, безумовно, подальша доля переговорів буде залежати від того, наскільки іранська сторона виконує раніше досягнуті домовленості», — зазначив він.

Єнін також вказав, що Україна неодноразово підкреслювала іранській стороні, що її базовою вимогою є саме запит на справедливість.

«Ми чекаємо від іранської сторони об’єктивного неупередженого як технічного розслідування, так і притягнення винних до відповідальності рамках кримінального переслідування. Ми підкреслювали, що наші органи досудового розслідування спільно з прокуратурою здійснюють досудове розслідування у відповідному кримінальному провадженні, і нам надзвичайно важливо знати і розуміти всі обставини зазначеної трагедії», — пояснив він.

Заступник міністра додав, що розмір компенсації значною мірою залежатиме від того, наскільки іранська сторона охоче співпрацює з українськими колегами, щоб з’ясувати всі обставини трагедії.

«Більш того, ми неодноразово говорили про те, що розмір компенсації, на яку в подальшому ми будемо погоджуватися з іранською стороною, в значній мірі буде залежати від того, наскільки іранська сторона охоче співпрацює з українськими колегами, щоб з’ясувати всі обставини трагедії, розробити ті механізми, які убезпечать всіх нас від повторення аналогічних інцидентів надалі, принесення вибачення — і тільки після цього питання компенсації», — сказав він.

Нагадаємо, український літак Boeing-737 авіакомпанії МАУ, який прямував рейсом PS752 Тегеран — Київ, було збито у ніч на 8 січня 2020 року незабаром після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, всі вони загинули.

Згодом Іран визнав свою провину за збиття українського літака з зенітно-ракетного комплексу своєї протиповітряної оборони. Вони назвали попадання у літак випадковим.  Відповідальність за збиття літака взяв на себе Корпус вартових Ісламської революції. 

Джерело: Громадське радіо