У столиці презентували електронний архів українського неофіційного мистецтва

31 жовтня у Національному художньому музеї України відбулася презентація проекту «UU#Kyiv» — першого тому електронного архіву українського неофіційного мистецтва другої половини ХХ століття «Ukrainian Unofficial».

Команда аукціонного дому «Дукат» у співпраці з відомим київським мистецтвознавцем Валерієм Сахаруком, за підтримки Українського культурного фонду створила сайт-архів, метою якого є презентація мистецького спадку тих художників, творчість яких склала альтернативу радянській державній культурній ідеології соцреалізму.

«UU#Kyiv» представив упорядковані відомості про 25 київських художників: Вілена Барського, Михайла Вайнштейна, Григорія Гавриленка, Ігоря Григор’єва, Аллу Горську, Михайла Грицюка, Олександра Дубовика, Віктора Зарецького, Костянтина-Вадима Ігнатова, Ернеста Коткова, Веніаміна Кушніра, Валерія Ламаха, Якима Левича, Зою Лерман, Анатолія Лимарєва, Миколу Малишка, Бориса Плаксія, Володимира Мельниченка, Аду Рибачук, Галину Севрук, Анатолія Сумара, Федора Тетянича, Миколу Трегуба, Віктора Хомкова, Флоріана Юр’єва.

Архів містить близько 3 000 оцифрованих творів живопису, графіки та скульптури з приватних і музейних зібрань, детальні біографії митців, бібліографічні дані, а також архівні матеріали, серед яких унікальні світлини знищених або втрачених робіт, більшість з яких  публікуються вперше.

Спеціально для «UU#Kyiv» студія «Blck Box» розробила інтерактивну світлову інсталяцію. У день презентації проекту на стінах аванзали Національного художнього музею України з’явилися проекції текстів життєписів художників, представлених в архіві. Написи реагували на рухи відвідувачів — пересувалися та змінювалися. Коли гості наповнили залу, відомий український композитор і віолончеліст Золтан Алмаші виконав музичний твір Валентина Сильвестрова.

Директор Національного художнього музею України та член наглядової ради Українського культурного фонду Юлія Литвинець привітала гостей, наголосила на важливості створення загальнодоступного мистецького електронного архіву та відзначила велику кількість відкриттів, здійснених у ході роботи над проектом. «Сподіваюся, що кожен із вас знайде у цьому архіві щось нове, відшукає ідеї для власних проектів і буде звертатися до Українського культурного фонду за підтримкою», — додала Юлія Литвинець.

Куратор Валерій Сахарук розповів про важливість архівування творчого спадку: «Архіви — це передусім збереження інформації. Проте вони мають іншу важливу функцію — ділитися цією інформацією з усіма бажаючими».

Учасники команди проекту, Катерина Лісова та Михайло Кулівник подякували Українському культурному фонду, а також всім, хто допоміг втілити у життя першу частину архіву українського неофіційного мистецтва.

На завершення вечора Золтан Алмаші виконав віолончельну сюїту власного авторства, водночас на стіні репродукувалися представлені в архіві твори.

У фойє музею відвідувачі мали змогу ознайомитися з контентом і конструкцією сайту, переглянувши його на великому екрані.

Для тих, хто не зміг бути присутніми на презентації, просвітницька стрім-платформа I-X – Інша Хвиля вела пряму трансляцію події на сторінці у Facebook.

Адреса електронного архіву «Ukrainian Unofficial»: www.archive-uu.com

Джерело:http://prostir.museum/ua/post/42353