У НАТО підтримали санкції США проти Росії та згадали про Будапештський меморандум

Північноатлантична рада підтримала санкції проти Росії, які були оголошені у четвер у США у відповідь на дестабілізуючу поведінку Російської Федерації, та згадала серед таких дестабілізуючих дій порушення Росією власних зобов’язань перед Україною в рамках Будапештського меморандуму.

Як повідомляє Укрінформ, про це йдеться у заяві Північноатлантичної ради, повний текст якої оприлюднений на сайті НАТО.

«Союзники по НАТО підтримують та стоять поряд у солідарності із США після оголошення 15 квітня дій у відповідь на дестабілізуючу активність Росії. Союзники здійснюють індивідуальні та колективні заходи для зміцнення колективної безпеки Альянсу. Росія продовжує демонструвати тенденцію безвідповідальної поведінки, включаючи порушення суверенітету та територіальної цілісності України і Грузії, триваючі порушення, невиконання та обминання численних міжнародних зобов’язань, включаючи Будапештський меморандум», – йдеться у документі.

Як зазначили представники країн НАТО, іншим прикладом такої безвідповідальної поведінки Росії є її спроби втручатися у демократичні процеси в країнах-членах, включаючи президентські вибори у Сполучених Штатах, проведення широких кампаній дезінформації, зловмисні кібернетичні атаки тощо.

«За оцінкою Сполучених Штатів та інших союзників, всі наявні свідчення вказують на відповідальність Російської Федерації за хакерську атаку SolarWinds (“Сонячні вітри” – ред). Ми солідарні зі Сполученими Штатами. Ми засуджуємо атаку на Олексія Навального, російського опозиційного діяча, з використанням нервово-паралітичної речовини із забороненої групи «Новічок». Будь-яке використання хімічної зброї за будь-яких умов є очевидним порушенням міжнародного права та Конвенції про заборону хімічної зброї. Повідомлення про те, що Росія заохочувала атаки проти сил США і НАТО в Афганістані, є також причиною для занепокоєння», – наголошується у заяві.

Союзники по НАТО будуть продовжувати проводити тісні консультації для реагування на дії Росії, які становлять загрозу для євроатлантичної безпеки.

«Ми закликаємо Росію негайно припинити власну дестабілізуючу поведінку та дотримуватися міжнародних зобов’язань, як це роблять союзники стосовно своїх, включаючи існуючі угоди і зобов’язання у сфері контролю над озброєнням, роззброєння, нерозповсюдження ядерної зброї тощо. Ми також закликаємо Росію припинити свої провокації та негайно вжити заходи для деескалації напруги на кордонах України та у незаконно анексованому Криму», – наголосили представники Альянсу.

Вони підтвердили, що здійснюючи послідовні заходи з оборони і стримування, НАТО залишається відкритим для періодичного, цілеспрямованого та змістовного діалогу, а також до конструктивних відносин з Росією, коли дії самої Росії зроблять це можливим.

Представники країн НАТО висловили жаль з приводу того, що Росія продовжує ігнорувати запрошення, яке було зроблено ще на початку 2020 року, до проведення Ради НАТО-Росія.