У людей виявили раніше невідому мережу кровоносних судин

Вчені Університету Дуйсбург-Ессен (Німеччина) виявили раніше невідому мережу дрібних кровоносних судин всередині людських кісток.

Відкриття допомагає пояснити, яким чином ін’єкції медикаментів в кістковий мозок сприяють поширенню лікарських препаратів по всьому організму, повідомляє видання Science Alert, передає Depo.ua.

За словами вчених, ці канали, названі транскортікальними судинами (англ. Trans-cortical vessels), допомагають крові і імунним клітинам швидко проникати в різні органи і частини тіла. У надзвичайних ситуаціях, наприклад на полі бою, лікарі часто не встигають або не можуть швидко знайти вену, тому вони роблять ін’єкції прямо в кістку. Відомо, що це рятувало життя серйозно поранених солдатів, проте тільки зараз стало відомо про анатомічну структуру, завдяки якій така медична допомога надавалася ефективно.

Для виявлення судин дослідники використовували етилціннамат – хімічна речовина, яка робить кістки прозорими. Вони обробили ним кістку мишей, яку потім вивчили за допомогою світлової флуоресцентної і рентгенівської мікроскопії. Вчені виявили кілька сотень судин, що проходять через кісткову речовину. За оцінками, через них протікають 80 відсотків артеріальної і 59 відсотків венозної крові.

Подібну систему більш товстих кровоносних судин знайшли і в великогомілкової кістки людини, однак для визначення їхньої функції будуть потрібні додаткові дослідження.

Андрій Стадник, “Експрес”