У Києві пройшов фестиваль “Протасів Яр”, присвячений пам’яті Романа Ратушного

 

У Києві почався фестиваль “Протасів Яр”, присвячений пам’яті загиблого українського захисника Романа Ратушного. Фестиваль під гаслом “Ніколи нічого не бійтеся” триватиме до вересня.

Як повідомляє 24 Канал, за заповітом Романа Ратушного на обох схилах урочища Протасів Яр має бути збережена зелена зона і створений заказник. Основна мета цього заходу, як наголосила мама Героя, це не меморіалізація пам’яті, а продовження ідей Романа, які він не встиг втілити.

Відомий український активіст та військовий Роман Ратушний загинув у бою з ворогом 9 червня 2022 року. 24-річний розвідник служив у 93 ОМБР “Холодний Яр” і очолював громадську організацію “Захистимо Протасів Яр”.

Нині в організації продовжують втілювати ідеї Романа. Так, 16 червня стартував фестиваль “Протасів Яр”, який присвячений пам’яті загиблого захисника.

Мама Романа, українська письменниця Світлана Поваляєва першою виступила на фестивалі й наголосила, що головною метою є не меморіалізація пам’яті про захисника, а продовження втілення його ідей.

Повернення свого: тобто повернення земель, повернення історії вкраденої, повернення вкраденої культури. Громада Протасового Яру успішний такий кейс для громад локальних не тільки Києва, а й по Україні й будуть в гості громади з Херсонщини, Нью-Йорка, Миколаївщини. Люди, які власне повертають і тримають своє,
– додала Світлана Поваляєва.

За заповітом Романа Ратушного, на обох схилах урочища Протасів Яр має бути збережена зелена зона і створений заказник. Як говорять в організації, це буде такий собі “central park” Києва. Герой почав працювати над цим за життя. Тоді йому вдалося врятувати кілька ділянок від забудови, повернути їм статус зеленої зони, а також повернути їх в користування Київської міської ради.

Після загибелі Романа на війні однодумці з громадської організації “Захистимо Протасів Яр” продовжують його справу. Так, у липні 2022 року Протасів Яр отримав статус об’єкта природно-заповідного фонду, а вже у 2023 році – заказнику присвоєно ім’я Романа Ратушного. Наразі в суді перебувають 2 справи, адже забудовники хочуть скасувати статус заповідника.

Наразі спроби мирно врегулювати спір зайшли в глухий кут, однак громадська організація продовжує боротися за ідеї Романа. Так, досі не вирішилися кілька проблем:

  • КМДА досі не затвердила положення про заказник;
  • департамент захисту довкілля не підготовив землевпорядну документацію щодо цього об’єкту;
  • крім того, територія має бути включена в до загальноміських екологічних програм і потребує подальшого захисту КМР.

В рамках фестивалю також відбулася виставка світлин Максима Кривцова. Український захисник, який був товаришем Романа Ратушного, також загинув у бою з ворогом.