У Криму з початку року істотно зросла кількість обшуків, затримань і допитів

В окупованому Криму за 9 місяців 2021 року зареєстровано значне зростання політично мотивованих обшуків, затримань і допитів.

Про це за результатами моніторингу повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр, передає Укрінформ.

«За звітний період російські силовики провели 46 обшуків, 238 затримань або утримань і 238 допитів, опитувань і «бесід»», – йдеться в повідомленні.

Число обшуків у Криму у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (40) зросло на 6. Цієї форми переслідування зазнали послідовники «Свідків Єгови», кримські мусульмани, так звані «диверсанти» і активісти. З 46 зафіксованих з початку року обшуків – 26 були проведені в будинках кримських татар.

Під час незаконних проникнень в оселі порушувалися права потерпілих, зокрема, були випадки пошкодження майна, обшуки проводилися за відсутності господаря будинку, власникам підкидалася «заборонена література».

Крім того, в травні поточного року під час обшуку за нібито опір силовикам було скоєно вбивство громадянина Узбекистану Аюба Рахімова.

Значно збільшилася за звітний період кількість затримань. За 9 місяців 2020 року їх було 68, з початку поточного року – 238, з яких 202 – стосовно кримських татар.

Як зазначили в КРЦ, зростання цього показника порушення прав людини в Криму пов’язане з масовим затриманням активістів, які виїхали до Ростова-на-Дону на оголошення вироку у білогірській «справі Хізб ут-Тахрір». Тоді були затримані 126 кримських татар.

Крім того, у вересні біля будівлі ФСБ в Сімферополі були затримані 58 осіб, які вимагали інформацію про викрадених співробітниками спецслужб Нарімана Джелялова і братів Ахтемових.

Зафіксовано також значне збільшення числа допитів: за 9 місяців минулого року їх було 70, з початку 2021 року – 238. З них 202 – стосовно кримських татар.

Допитували затриманих після обшуків послідовників «Свідків Єгови», мусульман, яких звинувачували в причетності до організації Хізб ут-Тахрір, а також підозрюваних у «виправданні тероризму в соцмережах», у «державній зраді», у «здійсненні тероризму» і «скоєнні диверсії». Незаконним допитам були піддані й родичі політв’язнів за проведення одиночних пікетів у Криму.