У космонавтів виявлені ознаки «значної» перебудови мозку

Дослідники, які вивчали мозок 12 космонавтів, виявили «значні мікроструктурні зміни» у білій речовині, яка управляє комунікаціями всередині мозку, а також у решті тіла. Дані були отримані за допомогою дифузійної магнітно-резонансної томографії (дМРТ), проведеної безпосередньо перед та після перебування учасників у космосі, яке тривало в середньому 172 дні. Через сім місяців було проведено повторне сканування, і хоча деякі зміни були виправлені, деякі з них ще були помітні.

Зокрема, команда виявила зміни у нейронних шляхах, пов’язаних із сенсорними та моторними функціями, та припустила, що це може бути пов’язане з адаптацією космонавтів до життя в умовах мікрогравітації. Це перший випадок, коли метод візуалізації мозку, відомий як волоконна трактографія, був використаний у зв’язку з наслідками космічних польотів. Цей метод дозволяє створити тривимірну картину нейронних шляхів, що розкриває схему поведінки мозку. Хоча зміни у мозку космічних мандрівників спостерігалися й раніше, з допомогою волоконної трактографії це дослідження дозволило краще розглянути фактичний зв’язок між нейронами і тим, як вони змінилися.

Спочатку дослідники думали, що помітили зміни в мозолистому тілі центральної магістралі, що з’єднує обидві півкулі мозку, але при ретельнішому аналізі вони побачили розширення шлуночків мозку – сполучених мереж камер, заповнених рідиною, які розташовані поруч із мозолистим тілом. Зміни у мозку, звичайно, не є чимось незвичайним – ця пластичність дозволяє нам набувати нових навичок, робити нові спогади та багато іншого. Але на цю мить неясно, які саме наслідки може мати ця космічна перепрошивка.

Безперечно те, що наш організм намагається адаптуватися до суворих умов космосу. Попередні дослідження показали ознаки підвищеного ризику захворювань та можливі пошкодження мозку. Виявилося також, що перебування у космосі по-різному впливає на чоловіків та жінок. Вивчення адаптації мoзку за допомогою даного методу сканування ще тільки починається, але чим більше ми знатимемо про людський організм і невагомість, тим краще ми зможемо підготуватися до подорожей в інші світи.

Джерело: Root Nation