Танення льодів оголило поля Арктики, що ховалися під ним 40 тисяч років

Вчені з Колорадського університету вже кілька років досліджують зміни, яких зазнає Арктика і розповіли про результати аналізу землі, що звільнилася від криги на острові Баффінова Земля.

За їх даними, до цього цю територію приховували льоди протягом 40 тисяч років, йдеться в статті в журналі Nature Communications, передає Naked Science.

Баффінова Земля – канадський острів у провінції Нунавут. Він займає п’яте місце серед найбільших островів планети. Палеокліматолог Гіффорд Міллер з Колорадського університету відвідує його кожен рік упродовж 40 років. Під час його останніх експедицій він спостерігав все більше відкритих ділянок землі, яких раніше не зустрічав. У серпні минулого року дослідники зібрали 48 зразків рослин з 30 різних крижаних шапок, що охоплюють весь висотний діапазон острова. Разом з тим вони взяли зразки кварцу з кожної ділянки, щоб визначити вік порід і крижаного покриву.

Аналіз показав, що зібрані ними рослини перебували під крижаним шаром щонайменше 40 тисяч років. Крім того, вони визначили, що останнє століття стало для острова найтеплішим за 115 тисяч років. На їхню думку, якщо тенденція збережеться, то весь регіон звільниться від льоду протягом найближчих століть.

Колега Міллера і співавтор статті Саймон Пендлтон прокоментував результати:

“Зазвичай очікуєш побачити різний вік у рослин, які росли в різних топографічних умовах. Наприклад, в регіоні, що знаходиться на великій висоті, лід може залишатися довше, але сила потепління настільки велика, що тепер все тане всюди. Нічого подібного раніше не бачили”.

https://www.unian.ua/ecology/ecologyclimate/10426722-tanennya-lodiv-ogolilo-polya-arktiki-shcho-hovalisya-pid-nim-40-tisyach-rokiv.html