Супутники NASA допоможуть передбачати виверження вулканів

Вчені з лабораторії NASA випробували новий метод, що дозволяє спрогнозувати виверження вулканів. Мова йде про супутникові спостереження, які можна встановити навіть за вулканами, до яких справді важко дістатися.

В радіусі ста км від діючих вулканів проживає понад 800 млн осіб. Зрозуміло, що таке сусідство загрожує неприємностями. Але люди не бажають покидати місця, часто обжиті багатьма поколіннями їхніх предків, поки «грім не вдарить».

Нове дослідження дає надію на дешевий, а головне, ефективний метод прогнозу таких явищ. Мова йде про вимірювання температури вулканів за допомогою супутників. У ролі градусника виступили супутники NASA Terra і Aqua, що реєструють інфрачервоне випромінювання поверхні Землі.

Вчені узагальнили спостереження за декількома вулканами протягом 16 років і виявили цікавий факт. За кілька років до виверження температура вогнедихаючих гір піднімалася. Такий ефект був виявлений у п’яти порівняно недавно активних вулканів, розташованих в різних куточках Землі. Це підвищення температури було невеликим (в середньому на один градус Цельсія), проте охоплювало десятки квадратних км площі. Тобто мова йде не про появу окремих гарячих точок, а про поведінку цілого вулкана.

Дослідники впевнені, що справа у великих масах розпеченої магми, що підіймається з надр вулкану. Втім, поки невідомо, як її тепло передається на поверхню вулкана. Посередником можуть служити, наприклад, вулканічні гази або підземні води.

Автори нової роботи підкреслюють, що виверження, про які попередило підвищення температури, ще не були спрогнозовані іншими методами. У нового підходу є і інші переваги. Супутник, на відміну від наземного сенсора, може спостерігати одразу за безліччю вулканів, і у важкодоступній місцевості також.

Додамо, що про майбутні виверження попереджає не лише підвищення температури, але і зміна ландшафту. Під тиском магми вулкан ніби надувається. Цей ефект не дуже просто помітити із Землі. А ось супутники прекрасно справляються з такими вимірами.

Вчені виявили, що підвищення температури і надування вулкана часто відбуваються майже одночасно. Таким чином, завдяки орбітальним апаратам у вулканологів з’являються цілих два перспективних діагностичні критерії. В майбутньому автори мають намір перевірити свій підхід на більшій кількості вогнедихаючих гір.

Джерело: Root Nation