Сучасні міста просідають під власною вагою?

Сучасні мегаполіси такі забудовані, що під ними прогинається літосфера — зовнішня оболонка Землі. Цей процес особливо важливий для міст, які розташовані на узбережжі, адже через підвищення рівня моря їм усе більше загрожують підтоплення.

Про це йдеться в дослідженні геофізика Тома Парсонса, опублікованому в науковому журналі AGU Advances.

Науковець зазначає, що міграція людей у міста невпинно збільшує кількість населення мегаполісів. Так, якщо зараз у містах живе приблизно 50% населення планети, то у 2050 році ця частка може сягнути 70%. А це, зі свого боку, збільшує й масу мегаполісів.

Як приклад дослідник наводить місто Сан-Франциско, що в Каліфорнії (США). Його вага становить приблизно 1,6 трильйона кілограмів. Така величезна маса може спричинити зміну рівнів літосферних плит — великих жорстких блоків літосфери Землі, що відокремлені один від одного тектонічними розривами.

За підрахунками науковця, за весь час місто Сан-Франциско просіло на 8 сантиметрів. Крім того, до 2050 року рівень моря може підвищитися на 30 сантиметрів.

«Оскільки населення земної кулі непропорційно переміщується до узбережжя, додаткове просідання в поєднанні з очікуваним підвищенням рівня моря може збільшити ризик, пов’язаний із затопленням», — резюмує Парсонс.

Учений вважає, що для більш детального аналізу можливих зон підтоплень необхідно використовувати знімки зі супутника та літаків.

Джерело: “Громадське”