США виходять з Договору про відкрите небо: Росія порушує угоду

Президент США Дональд Трамп підтвердив намір своєї країни вийти з Договору про відкрите небо і пояснив таке рішення порушеннями угоди з боку Росії. Про це глава Білого дому заявив у спілкуванні з журналістами у четвер, 21 травня.

Трамп зазначив, що США мають добрі відносини з Росією, але вона не виконувала умов угоди, яка дозволяє військовим країн-підписантів здійснювати спостережні польоти над територією інших членів договору для контролю за озброєннями. “Росія не дотримувалася угоди, – заявив Трамп, цитує агентство новин Reuters. – Тож допоки вони не почнуть дотримуватися, ми виходимо (з договору. – Ред.)”. За словами Трампа, Росію ловили на багатьох “поганих речах”, але він сподівається, що ситуація “владнається”. Він припустив можливість підписання нової угоди.

Про те, що Сполучені Штати вже попередили про свій вихід країни-партнерки по цій угоді, раніше повідомляло інформаційне агентство AP. Критика угоди з американського боку лунає не вперше. При цьому серед причин, через які Вашингтон хоче вийти з договору, не лише поведінка Росії, але й здатність американських супутників збирати необхідну інформацію із застосуванням значно менших зусиль.

Угода, що набула чинності у 2002 році, мала на меті контроль за озброєннями та поглиблення довіри між країнами НАТО та колишніми державами Варшавського договору, дозволяючи військовим цих країн обопільне спостереження “від Владивостока до Ванкувера”.

У рамках цієї угоди військові літаки США здійснювали спостережні польоти над територією України зокрема й під час загострення конфлікту між Києвом та Москвою. Так, літак-розвідник американських ВПС робив спостережний політ над Україною у грудні 2018 року, аби продемонструвати підтримку США на тлі захоплення у Керченській протоці українських військових кораблів та моряків.

Джерело: “Deutsche Welle”