SpaceX запустила ще один екіпаж на МКС

Фото: NASA/Joel Kowsky

Увечері 15 листопада американська компанія SpaceX успішно запустила на орбіту космічний корабель Crew Dragon з другою у цьому році командою астронавтів, що прямують на МКС. Політ отримав назву Crew-1 — вона знаменує першу оперативну місію Crew Dragon. Відтепер NASA і МКС вступають в нову еру польотів, вже без російських «Союзів».

Ракета SpaceX Falcon 9 з Crew Dragon злетіла о 19:27 ET (2:27 16 листопада по Києву) з Космічного центру Кеннеді у Флориді. Цього разу на борту капсули були три астронавта NASA — Майк Хопкінс, Віктор Гловер та Шеннок Уокер, а також Соіті Ногуті з Японського управління аерокосмічних досліджень (JAXA). Екіпаж проведе на орбіті більше доби, перш ніж корабель стикується з МКС близько 23:00 ET. Crew Dragon здатний сам зістикуватися з космічною станцією без необхідності участі екіпажу.

Після зльоту ракета-носій Falcon 9 вдало приземлилася на безпілотне судно Just Read the Instructions в Атлантичному океані. Цю ж ракету планують ще раз використати у наступній пілотованої місії SpaceX, Crew-2.

Crew-1 — вже другий пілотований космічний політ SpaceX, і перша по-справжньому тривала місія нового космічного корабля. Перший пілотований політ у космос Crew Dragon у травні цього року тривав лише два місяці (від зльоту до повернення на Землю). Та місія була випробуванням, демонстрацією того, що Crew може безпечно доставити астронавтів на космічну станцію і так само безпечно повернути їх на Землю. Це вдалося, і тепер Crew Dragon став першим космічним транспортним засобом, яке NASA сертифікувало для перевезення людей з часів «шатлів». Crew Dragon також став першим приватним космічним кораблем з таким призначенням.

Саме ця капсула носить назву Resilience («Стійкість»). За кілька хвилин до запуску один з членів екіпажу, астронавт Хопкінс, звернувся до колег з NASA і SpaceX: «Працюючи разом у ці важкі часи, ви надихали націю, весь світ, і дуже вплинули на вибір назви цього неймовірного корабля — “Стійкість”. Тепер пора братися за роботу».

Майбутні пілотовані польоти Crew Dragon братимуть за основу місію Crew-1. Декілька разів на рік капсула SpaceX доставлятиме на МКС астронавтів з NASA та інших міжнародних космічних програм, що працюють у партнерстві із США. У NASA цей графік чекали ще з 2014 року, коли управління доручило SpaceX створити корабель, що зміг би кожні півроку доставляти та забирати астронавтів з МКС. Тепер компанія нарешті виконує свою обіцянку.

Але, незважаючи на два успішних пілотованих польоти, у NASA не поспішають назвати Crew Dragon повністю готовим. У NASA все ще не відійшли від втрати двох шатлів, «Челленджера» та «Колумбії». «Мені здається, що NASA хвилює те, що ми не можемо сказати про перемогу і вдале завершення робіт», — заявив Філ Макалістер, директор з комерційних космічних польотів НАСА, під час брифінгу, присвяченого польоту. «Є відчуття, що, якщо ми визнаємо успіх, ми перестанемо бути пильними».

Не варто забувати і про те, що вдалий політ Crew Dragon для NASA — це можливість для Штатів отримати космічну незалежність. З часів останнього польоту шатла у 2011 році NASA доводилося покладатися на Росію в питанні доставки астронавтів на МКС. За місце в «Союзі» NASA довелося платити 80 мільйонів доларів. У Crew Dragon ця сума помітно нижча — 55 мільйонів.

Джерело: Процес