Що викликало найперше масове вимирання на Землі: думка вчених

Всі ми знаємо, що динозаври загинули в результаті масового вимирання. Але чи знаєте ви, що це була далеко не єдина подібна подія за всю історію Землі? Науці відомі п’ять найбільш значних масових вимирань, так звана “Велика п’ятірка”, коли принаймні три чверті всіх видів, що існують на всій Землі, зіткнулися зі зникненням протягом певного геологічного періоду. Враховуючи поточні тенденції глобального потепління та зміни клімату, багато дослідників вважають, що ми можемо опинитися на шостому місці.

Виявлення першопричини масових вимирань на Землі довгий час було гарячою темою для вчених, оскільки розуміння умов навколишнього середовища, які призвели до зникнення більшості видів в минулому, потенційно може допомогти запобігти подібній події в майбутньому.

Група вчених з Університету Сіракуз, Каліфорнійського університету в Берклі та Каліфорнійського університету в Ріверсайді, а також ряду інших навчальних закладів нещодавно випустила статтю, присвячену дослідженню масового вимирання в пізньому ордовику, яке є першим або найдавнішим з «великої п’ятірки» (воно сталося приблизно 445 мільйонів років тому). Близько 85% морських видів, більшість з яких мешкало в мілководних океанах біля континентів, в цей період повністю зникло з лиця планети.

Провідний автор Олександр Поль з Каліфорнійського університету і його співавтори досліджували навколишнє середовище океану до, під час і після зникнення, щоб визначити, як відбувалося ця подія і які фактори його запустили. Описуючи картину океанічної екосистеми в Ордовікський період, експерт з масового вимирання Сет Фіннеган заявив, що моря були повні біорізноманіття. В океанах виникали одні з перших рифів, створених тваринами, а ось хребетних бракувало.

«Якби ви займалися дайвінгом в Ордовікському морі, то зустріли б деякі знайомі групи, такі як молюски, равлики й губки, але також і багато інших груп, різноманітність яких зараз значно скоротилося або повністю вимерло: наприклад, трилобітів, брахіоподів і морських лілій», — пояснив Фіннеган.

На відміну від швидких масових вимирань, таких як вимирання крейдяного і третинного періоду, коли близько 65,5 мільйонів років тому зникли динозаври, найперше вимирання тривало від півмільйона до двох мільйонів років. Зунлі Лу, професор наук про Землю і навколишнє середовище в Сіракузькому університеті, і його студенти виміряли концентрацію йоду в карбонатних породах того періоду, зробивши важливі висновки про рівні кисню на різних глибинах океану. Концентрація елемента йоду в карбонатних породах служить індикатором змін рівня кисню в океані в історії Землі.

Їх дані в поєднанні з комп’ютерним моделюванням показали, що не було ніяких доказів того, що аноксія — або нестача кисню — посилювалася під час вимирання в мілководному середовищі існування тварин в океані, де мешкала більшість організмів. Це означає, що похолодання клімату відбулося в період пізнього ордовика в поєднанні з додатковими факторами, які й викликали перше вимирання.

З іншого боку, є свідчення того, що в той же самий час аноксія в глибоких океанах розширилася все сильніше, і ця загадка не може бути пояснена класичною моделлю циркуляції кисню в океані. За словами експерта з моделювання клімату Олександра Поля, вчені очікували оксигенацію верхніх шарів океану у відповідь на похолодання, тому що атмосферний кисень переважно розчиняється в холодній воді. “Однак ми були здивовані, побачивши розширену аноксію в нижніх шарах океану, оскільки аноксія в історії Землі зазвичай пов’язана з глобальним потеплінням, викликаним вулканізмом”.

Ймовірно, масове похолодання змінило схему циркуляції океану, зупинивши потік багатої киснем води з мілководних морів в глибші океани. Зараз вчені продовжують роботу, щоб зібрати якомога більше даних про стародавню подію, назавжди змінив історію життя на Землі.

Джерело: “Цікавості”