Росіяни платили ісламським фанатикам за вбивство американців

У ЗМІ потрапила інформація розвідслужб про те, що росіяни нібито платили талібам за вбивство американських солдатів. Розгорівся скандал зі звинуваченнями на адресу Дональда Трампа і закликами покарати Володимира Путіна. У достовірності висновків ні у кого не виникло сумнівів, хоча докази у американських спецслужб дуже кволі.

Про це пише The New York Times.

Великі суми американських доларів, знайдені в Афганістані на позиціях талібів, дали підказку американському керівництву. Розвідники і спецназівці попередили його ще кілька місяців тому.

Американські розвідники і бійці сил спеціального призначення в Афганістані в січні доповіли своєму командуванню про змову росіян з талібами, згідно з яким Москва виплачувала бойовикам винагороди за вбивство американських військовослужбовців в Афганістані. Про це повідомили люди, поінформовані про те, що трапилося. Вони вважають, що як мінімум один американський солдат загинув у результаті такої змови.

Серед тих важливих доказів, які змусили розвідників і спецназівців зробити висновок про нагороду за голови американців, були великі суми американських доларів, знайдені під час нападу на позиції талібів. Допити захоплених в полон бойовиків і злочинців посилили впевненість розвідувального співтовариства в тому, що росіяни в 2019 році пропонували і виплачували такі винагороди.

Отримавши таку інформацію, армійське командування і розвідслужби провели аналіз бойових втрат серед американців та інших військ коаліції за останні півтора року, щоб визначити, чи не було серед загиблих жертв цієї змови. На початку 2020 року загинули четверо американців, проте таліби не нападали на американські позиції з лютого, коли було укладено угоду про припинення багаторічної афганської війни.

Ці деталі дозволили скласти загальну картину секретної розвідувальної оцінки, про яку “Нью-Йорк Таймс” повідомив у п’ятницю. В адміністрації Трампа це питання обговорюється з березня, а в неділю на адресу Білого дому пролунала гостра критика, пов’язана з тим, що він не вжив жодних заходів, щоб відповісти Росії.

Трамп заявив на свій захист, що розвідка його ні про що не інформувала. Днем раніше з аналогічною заявою виступив Білий дім. Але провідні демократи в конгресі і деякі республіканці зажадали відреагувати на такі дії Росії, бо адміністрація, за їхніми словами, поки не надала на цей рахунок ніяких вказівок.

“Президент повинен негайно викрити ці дії і зайнятися даною проблемою, зупинивши таємну війну Росії”, – написав у Твіттері республіканець з Ілінойса і член комітету палати представників із закордонних справ Адам Кінзінгер (Adam Kinzinger).

Виступаючи в передачі Ей-Бі-Сі “На цьому тижні”, спікер Ненсі Пелосі сказала, що її ніхто не інформував про доповіді розвідки, і попросила негайно представити таку доповідь в конгрес. Вона звинуватила Трампа в тому, що той “ігнорує” будь-які звинувачення на адресу Росії.

“Росія так і не оговталася від того приниження, яке вона пережила в Афганістані, і зараз вона зганяє свою злість на нас, на наших військових, — сказала вона, маючи на увазі кровопролитну війну Радянського Союзу в цій країні в 1980-х роках. — Це обурливо. Здавалося б, почувши про це, президент в той же момент повинен запросити додаткову інформацію, а не заявляти, ніби він нічого не знав”.

Представники ЦРУ, директор національної розвідки і Пентагон відмовилися від коментарів з приводу нових висновків. Прессекретар Ради національної безпеки Джон Улліот (John L. Ullyot) зробив у неділю ввечері заяву, зазначивши: “Перевірка достовірності тверджень, що прозвучали, триває”.

Трамп написав у неділю в Твіттері: “Розвідка тільки що повідомила мені, що не вважала цю інформацію достовірною, і тому не доповідала про неї ні мені, ні віцепрезиденту”. З аналогічним поясненням виступив один високопоставлений чиновник з адміністрації, який сказав, що Трампа не інформували, оскільки розвідувальні відомства не прийшли до єдиної думки з приводу зроблених висновків.

Однак інший чиновник зазначив загальну думку про те, що оцінка розвідслужб точна, проте через труднощі, пов’язані з різними аспектами їх діяльності, включаючи допити і дані стеження, між різними відомствами виникли розбіжності з приводу того, наскільки можна довіряти цій інформації.

Хоча прессекретарка Білого дому Кейлі Макінані (Kayleigh McEnany) заявила в суботу, що Трамп не був проінформований про доповіді розвідки, один американський чиновник розповів “Нью-Йорк Таймс”, що про доповіді було повідомлено на самий верх Білого дому. Інший співробітник заявив, що цю інформацію включили в щоденну доповідь президента з питань зовнішньої політики і національної безпеки, яка складається та передається Трампу для прочитання.

Макінані не стала оскаржувати заяву “Нью-Йорк Таймс” про існування розвідувальної оцінки, про проведення наприкінці березня міжвідомчої наради Ради національної безпеки на цю тему і про бездіяльність Білого дому. Про цю оцінку згодом повідомляли багато інших засобів масової інформації, а “Вашингтон Пост” у неділю першою повідомила про те, що обіцяні талібам нагороди призвели до загибелі як мінімум одного американського військовослужбовця.

Обізнані в цьому питанні офіційні особи розповіли, що цю оцінку тримали в суворій таємниці, проте минулого тижня адміністрація заговорила про неї більш активно. Серед іншого, вона передала цю інформацію британському уряду, чиї військовослужбовці теж можуть піддатися нападам через нагороду.

Республіканці в конгресі зажадали від адміністрації Трампа додаткової інформації про події і про те, як Білий дім має намір на це відреагувати.

Член палати представників Ліз Чейні (Liz Cheney) з Вайомінга написала в неділю в Твіттері: “Якщо доповіді про російську винагороду за вбивство американських військовослужбовців відповідають дійсності, Білий дім зобов’язаний пояснити: 1. Чому не був проінформований президент і віцепрезидент? 2. Хто дізнався про це і коли? 3. Які вжиті заходи для захисту наших військ і залучення Путіна до відповідальності?”

Багато республіканців зробили ретвіт запису Чейні. Член палати представників республіканець з Техасу Деніел Греншо (Daniel Crenshaw), що раніше служив у ВМС в загоні морських котиків, додав до цього свій запис, зажадавши від адміністрації відповідей.

Відповідаючи на питання, що прозвучали, сенатор з Кентуккі і лідер більшості Мітч Макконнел (Mitch McConnell) заявив, що його вже давно попереджали про дії Росії щодо підриву американських інтересів на Близькому Сході і у південно-західній Азії. Він зазначив, що минулого року написав поправку, якою дав Трампу відповідь за рішення вивести війська з Сирії і Афганістану.

“Сполучені Штати повинні приділяти першорядну увагу оборонним ресурсам, зберігати достатню військову присутність в регіонах і серйозно карати всіх тих, хто загрожує нам і нашим союзникам, – скажімо, за те, що ми наносили удари в Сирії і Афганістані по ІД, по талібах і по російських найманцях, які створювали загрозу нашим партнерам”, – заявив Макконнел.

Помічники низки інших високопоставлених республіканців відмовилися від коментарів або не відповіли на прохання дати такі коментарі. Серед них співробітники члена палати представників від Республіканської партії Кевіна Маккарті (Kevin McCarthy) з Каліфорнії, сенатор Марко Рубіо (Marco Rubio) з Флориди, який виконує обов’язки голови сенатського комітету з розвідки, і голови сенатського комітету з закордонних справ Джима Ріша (Jim Risch) з Айдахо.

Трамп не тільки заявив, що його “не інформували” про розвідувальну доповідь. Він також піддав сумніву достовірність оцінки розвідслужб, хоча у його підлеглих таких сумнівів не виникло.

Він, зокрема, заявив, що у розвідувальній доповіді йдеться про “так звані напади росіян на наші війська в Афганістані”, хоча в доповіді йдеться про винагороди талібам, які виплачують російські військові розвідники, а не про прямі напади. Трамп також припустив, що це може бути “фабрикацією”, і засумнівався в існуванні джерел “Нью-Йорк Таймс”, хоча це були державні чиновники, які погодилися на розмову на умови дотримання анонімності.

Потім Трамп обрушився з нападками на колишнього віцепрезидента Джозефа Байдена, який в суботу розкритикував президента за те, що той не покарав Росію за винагороди талібам, а також засудив сина Байдена Хантера, необґрунтовано звинуваченого в тому, що під час перебування його батька на посаді віцепрезидента він допомагав українській енергетичній фірмі втертися в довіру до адміністрації Обами.

“Ніхто не поводиться жорсткіше щодо Росії, ніж адміністрація Трампа, – написав президент у Твіттері. – При нечистоплотності Джо Байдена і Обами для Росії було повне роздолля, і вона захоплювала важливі райони України. Де був Хантер?”

Американські офіційні особи кажуть, що російська домовленість з талібами про виплату винагород опинилася в центрі уваги кілька місяців тому, коли аналітики з розвідки і сили спеціального призначення зібрали воєдино важливі свідчення і докази.

Один офіційний представник заявив, що захоплення великої суми американських доларів у місці розташування талібів “привернуло до себе загальну увагу” в Афганістані. Неясно, коли були захоплені ці гроші.

Два інші керівники заявили, що інформація про полювання на американців за нагороду була “добре відома” розвідці в Афганістані, зокрема, резиденту ЦРУ і іншим високопоставленим начальникам, таким як командирам спецназу, який воює в цій країні з талібами. Ця інформація з’являлася в розвідувальних зведеннях, і на неї звертали особливу увагу.

Ця оцінка була складена і спрямована вищому командуванню. Поступово вона дійшла до Білого дому. У березні відбулося засідання Ради безпеки, але воно пройшло не в найкращий час, так як у країні лютувала пандемія COVID-19, яка змусила владу запровадити режим ізоляції.

Колишній американський держслужбовець високого рангу сказав, що радник з національної безпеки Роберт О’Браєн (Robert C. o’brien) і глава президентського апарату Марк Медоуз (Mark Meadows) не брали участь в прийнятті рішення про інформування Трампа про діяльність росіян, як і розвідувальні аналітики, які готують доповіді президенту. За його словами, свою думку з цього приводу могла висловити і директор ЦРУ Джина Хаспел (Gina Haspel).

Кейлі Макінані згадала цих високопоставлених керівників у своїй заяві, сказавши, що президента не інформували.

Служби національної безпеки стежать за зв’язками Росії з талібами протягом декількох років. Вони зробили висновок, що Москва надає фінансову і матеріальну підтримку високопоставленому керівництву цього руху і його польовим командирам.

Росія часом співпрацювала з Сполученими Штатами і проявляла інтерес до стабілізації обстановки в Афганістані, але найчастіше вона діє всупереч власним національним інтересам, якщо може завдати шкоди інтересам США. Про це заявив колишній високопоставлений керівник з Білого дому, який попросив не називати його ім’я, оскільки мова йде про делікатні питання безпеки.

Помста теж могла зіграти свою роль у тій допомозі, яку Росія надає талібам, сказав цей керівник. Росія дуже хоче поквитатися за кровопролитну битву в Сирії у 2018 році, коли американці завдали контрудар і знищили сотні сирійських військовослужбовців і російських найманців, яких номінально підтримував Кремль.

“Вони пам’ятають про те, що трапилося, і вони хочуть звести з нами рахунки за той інцидент”, – заявив чиновник.

Росія і Талібан спростовують висновки американської розвідки.

За словами Пелосі, якщо президента дійсно не інформували, то країну повинна стурбувати та обставина, що адміністрація боїться повідомляти йому інформацію про Росію.

Пелосі сказала, що даний епізод наочно показав прагнення Трампа до компромісів з Росією і те, що у президента “всі дороги ведуть до Путіна”.

“Все і так дуже погано, проте президент не хоче вступати в конфлікт з росіянами з цього приводу і заперечує, що його інформували, – заявила вона. Інформували його або ні, але його адміністрація знала про це. Знали про це і деякі наші союзники, з якими ми працюємо в Афганістані. Вони були проінформовані і отримали цю доповідь”.

Колишній радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон розповів в програмі “На цьому тижні”, що він не знав про розвідувальну оцінку. Тим не менш, він засумнівався у відповіді Трампа в Твіттері.

“Що змусило президента діяти таким чином? Адже це погано, коли росіяни платять гроші за вбивство американців, а ми ніяк на це не реагуємо, — сказав Болтон. Президент по суті справи відреагував наступним чином: це не мій обов’язок, і мені ніхто про це не говорив. Так він може ухилитися від будь-яких скарг на те, що діяв неефективно”.

За словами Болтона, в цьому вся суть діяльності Трампа в питаннях національної безпеки. “Просто він живе в іншій реальності, яка не пов’язана з нашою”, — сказав він.

Джерело: https://zik.ua/blogs/zmova_rosiian_z_talibamy_moskva_vyplachuvala_vynahorody_za_vbyvstvo_amerykanskykh_soldativ_973170