Рівень води в українських річках найнижчий за останні 100 років – можливі наслідки

У річках та водосховищах України обмаль води через відсутність снігу.

Подібна ситуація склалася вперше за останнє століття. Це може негативно вплинути на сільське господарство та українську економіку загалом. Заявила Вікторія Бойко, начальник відділу гідрологічних прогнозів Укргідрометцентру ДСНС.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на radiosvoboda.

За її словами, відсутність весняного водопілля, під час якого річки промиваються талою водою, може призвести до загального зменшення поверхневих вод, до погіршення екологічної ситуації та погіршення якості води у річках.

Причини “зневоднення” річок в Україні
Березень і майже весь квітень пройшли теж без дощів. Коли ж був сильний вітер, то спостерігалося досить рідкісне для України явище, як пилова буря. Це, за словами фахівців, свідчить про істотну пересушеність ґрунтів в Україні вже на середину весни.

У басейні Дніпра спостерігається складна гідрологічна ситуація. Усі притоки річки мають аномально низьку водність, а приплив води до водосховищ дніпровського каскаду “є одним із найменших за період спостережень”.

Гідрологи зазначають, що максимум добового припливу води до Київського водосховища сформувався на 30-31 березня величиною у 950 м3/с (норма 4200 м3/с). Це один із найнижчих максимумів за останні 100 років. Меншим був лише добовий приплив до водосховища в екстремально маловодному 1925 році – 892 м3/с.
Максимальний рівень Десни цієї весни на 74 сантиметри нижчий від найнижчої позначки, яку зафіксували у 2015 році за весь період спостереження.+

За квітень приплив води до Дністровського водосховища передбачається на рівні 48% від норми. Найбільше страждають малі річки, потічки та струмки.

У Гідрометцентрі повідомляють, що не менш складною є гідрологічна ситуація в басейнах приток Середнього Дніпра, стік яких формує бічний приплив води до решти дніпровських водосховищ – Кременчуцького, Кам’янського та Дніпровського. Показники близькі до критеріїв маловоддя.

Ймовірні наслідки для економіки
За словами Вікторії Бойко, це матиме негативні наслідки для різних секторів економіки. Для сільського господарства можуть обмежуватися обсяги води, вводитися ліміти або обмеження на водопостачання.
І ці тенденції є довготривалими, кажуть у ДСНС.

Крім цілої низки гуманітарних ризиків, така погода може позначитись і на економічних питаннях. Зокрема, ситуація може позначитися на врожаї, що призведе до здорожчання фруктів та овочів.

Джерело: https://pivdenukraine.com.ua/2020/05/03/riven-vodi-v-ukra%d1%97nskix-richkax-najnizhchij-za-ostanni-100-rokiv-mozhlivi-naslidki/