Про бажання, що мають здатність збуватися

Нещодавно чернівецьке видавництво «Книги – ХХІ» опублікувало ще одну книгу з серії «Бібліотека німецькомовної літератури». Цього разу це роман австрійського письменника Томаса Ґлавініча  «Життя бажань», що вперше вийшов друком у 2009 році в мюнхенському видавництві «Carl Hanser Verlag». Варто зауважити, що Томас Ґлавініч надзвичайно цікава особистість. За своє життя він був не тільки віце-чемпіоном Австрії з шахів серед юнаків, але й встиг попрацювати копірайтером в рекламному агентстві,  таксистом та навіть шахтарем. Його твори, а він пише не тільки романи, але й радіоп’єси, есеї, оповідання, були перекладені англійською, французькою, угорською, голландською та іншими мовами. Завдяки перекладу Володимира Кам’янця тепер і український читач зможе познайомитися з творчістю письменника.

Головний герой роману «Життя бажань» нічим не примітний тридцятип’ятирічний Йонас живе звичайним життям. У нього є стабільна та нудна робота, двійко улюблених синів, дружина Гелен, побут з якою доволі одноманітний та коханка Марія, мрії про яку загрожують зруйнувати сім’ю. Крім того, він дружить з колегою по роботі Вернером та Анною, що хвора на невиліковну хворобу. Йонас поганий чоловік, але хороший батько для Томаса і Кріса за яких він щиро хвилюється та з якими готовий проводити свій вільний час. З іншого боку, йому потрібна увага Марії, що теж одружена та виховує власного сина.

Життя героя кардинально змінюється після зустрічі з дивним незнайомцем, що пропонує виконати три його бажання. Незнайомцю далеко до образу чарівної феї: «Коротко підстрижений, недбало поголений» з золотими ланцюжками на шиї та зап’ясті він скоріше нагадує урбанізованого диявола. Все, що почало відбуватися після зустрічі з ним дивує, а часто і лякає Йонаса якому довелося зіткнутися з власними потаємними бажаннями, що в процесі розвитку сюжету добряче здивують і читача. Головний герой отримав можливість відкрити себе з іншого боку, завдяки наслідкам власних бажань, які були не тільки корисними чи втілилися в еротичні пригоди, але й  виявилися надзвичайно дивними, жорстокими, небезпечними та руйнівними.

У романі автор багато уваги звертає на помітний вплив сучасних технологій на життя звичайних людей. Йонас з Марією часто спілкуються за допомогою смс, що змушує їх переписуватись використовуючи характерні скорочення. Головний герой активно спілкується в чаті та використовує інтернет, а щоб допомогти Вернеру таємно видаляє електронний лист, що знаходиться в черзі на відправлення.  Його вже немолодий колега по роботі Зондгаймер грає в карти в інтернеті та зареєстрований в чаті як двадцятирічна бісексуалка.

У «Житті бажань» багато фантасмагоричних подій: до Землі наближається астероїд, що несе потенційну загрозу, однієї ночі в місті почався дивний потоп, а наприкінці роману жахлива хвиля наближається до острова на якому усамітнилися Йонас з Марією. Крім того, в творі часто трапляються нещасні випадки. Закінчення роману залишає багато недомовок та стимулює читача до роздумів.

«Життя бажань» поділене на три розділи, що відповідає кількості бажань обіцяних виконати невідомим головному герою. Закінчення роману незвичне, залишає багато недомовок та змушує читача замислитися над задумом автора.

Роман Ґлавініча «Життя бажань» – не просто банальний розважальний текст за яким можна скоротати вечір-другий. Це твір, що змушує читача заглянути всередину власної душі та замислитися чи вона часом, як і в головного героя роману, не є розплідником дивних, часом незрозумілих, а то й небезпечних бажань. Бо насправді ми не завжди готові відверто зізнатися собі в найпотаємніших мріях. Особливо якщо вони непередбачувані для нас самих.

Trackbacks and pingbacks

Leave a Reply