Політичні партії існують за державні кошти. На що йдуть гроші платників податкі

Парламентські політичні партії фактично повністю живуть за державні кошти. Таку інформацію оприлюднив Комітет виборців України. За перші три місяці цього року партії 99% своїх витрат здійснювали за кошти державного бюджету. Про те, куди ще йдуть гроші платників податків, – у сюжеті Радіо НВ.

Щоб забезпечити свою роботу, партії сукупно витратили 85,2 млн грн., з яких 84,4 млн – гроші із  державної казни. Загалом у цьому році парламентські партії отримають з бюджету півмільярда гривень.

У 2016 році найпопулярніші політичні партії отримали державне фінансування на статутну діяльність. Натомість, вони зобов’язались подавати звіти про усе своє майно та фінансові операції.

Скільки коштів та на що використала кожна з партій

Народний фронт та Самопоміч витратили за три місяці близько 20 млн грн., Блок Петра Порошенка майже 29 млн грн., Опозиційний блок більше, ніж 6 млн грн. Для цих партій гроші з державного бюджету покрили 99% витрат.

Радикальна партія Олега Ляшка використала 5,5 млн грн., а Батьківщина трохи більше, аніж 4 млн грн.

Упродовж першого кварталу партія купувала за державні кошти навіть такі товари, як миючі засоби, пакети для сміття, серветки, рушники, офісний папір і картриджі. Зокрема, це відобразила у своєму звіті Радикальна партія Ляшка.

Загалом Народний фронт і Батьківщина найбільше бюджетних коштів витратила на оренду приміщення, БПП та Опозиційний блок на місцеві осередки, Радикальна партія – на зарплати, а Самопоміч – на оплату послуг. Традиційно частину коштів, а це більше 6 млн грн., партія використала на рекламу у ЗМІ. Найбільше грошей на видавничу діяльність витратила Самопоміч

Право на гроші з держбюджету отримали партії, які подолали 5%-відсотковий бар’єр на парламентських виборах. Після наступних виборів у 2019 році на державне фінансування зможе претендувати партія, яка отримає не менш ніж 2% голосів виборців у багатомандатному окрузі.

Чому варто розвивати регіональні осередки партій

Зараз партії відмовились від залучення коштів на свою діяльність від юридичних та фізичних осіб, заявив голова Комітету виборців України Олексій Кошель. Максимум, що вони роблять –  це збирають невелику кількість членських внесків.

При цьому державні кошти витрачаються на дріб’язок, навіть на канцелярію. Якщо завтра партії перестануть отримувати гроші від держави, то їм фактично доведеться закрити офіси і припинити свою роботу.

ому політичним партіям слід більше працювати з людьми, щоб ті робили членські внески.

За словами Кошеля, також потрібно змінювати закон. Громадська організація вже подала подібний проект. Одна з запропонованих норм – заборона витрачати державні гроші на рекламу та непрямий підкуп виборців через купівлю їм подарунків.

“У законі передбачено, що партії витрачають на фінансування регіональних осередків не менше 70% коштів державного фінансування. Відповідно до формули, чим більше партія отримала на останніх виборах на території області, тим на більшу суму коштів вона може претендувати. Тоді ми побачимо фінансування не тільки потужних офісів у Києві, а й регіональні структури. Потрібно дати розвиток політичним партіям. Потужні мережеві партії зможуть контролювати місцеву владу, пропонувати альтернативу, приймати активну участь у виборах”, – зазначив голова Комітету виборців.

Кошель додав, що також необхідно встановити чіткий перелік напрямів, на які можна витрачати гроші з державного бюджету.

Як насправді робляться членські внески

В Україні немає культури регулярного внеску грошей з боку людей на роботу політичних організацій, заявив заступник голови партії ВО Батьківщина Іван Крулько. Поодинокі партії  із розгалуженою системою осередків  можуть собі дозволити збирати на свої рахунки кошти.

Водночас, багато політичних структур – це тимчасові політичні проекти під вибори, без великої кількості членів об’єднання. За його словами, наразі спостерігається найбільший контроль за всі часи з боку держави за використанням коштів партіями, у тому числі Нацагентством з питань запобігання корупції. Але насамперед потрібно спростити можливість сплати членських внесків, заявив Крулько.

“Для того, щоб зробити членський внесок на рахунок партії, потрібно пройти ціле випробування. Вам необхідно прийти в банк, написати заяву, підписати її, надати купу всяких документів, копій різного роду, заплатити комісію в банку. Тільки після цього ви можете сплатити членський внесок. Скажіть, будь ласка, який член партії буде робити це щомісяця? Проходити крізь всі ці кола пекла, замість того, щоб зробити це онлайн”.

Лише кілька країн Європи не підтримують політичні партії з держбюджету, а саме: Молдова, Білорусь, Мальта та Швейцарія. У розвинутих європейських країнах членські внески часто складають невелику частку бюджету партії. Наприклад, у Німеччині це, зазвичай, 20-30% для найпотужніших партій.

https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/politichni-partiji-isnujut-za-derzhavni-koshti-na-shcho-jdut-hroshi-platnikiv-podatkiv-2472858.html