Північна і Південна Америка відсуваються від Європи і Африки на 4 см на рік

Нове дослідження показало наявність апвелінгу в мантії – це матеріал між земною корою і її ядром, який відсуває континенти Північної і Південної Америки ще далі від Європи і Африки.

Команда сейсмологів на чолі з Університетом Саутгемптона виявила свідоцтва апвелінгу в мантії: він знаходиться на глибині понад 600 км під Серединно-Атлантичним хребтом і штовхає знизу плити літосфери, змушуючи континенти рухатися далі один від одного. Вони з’ясували, що мова йде про 4 см на рік: саме на стільки відсувається Північна і Південна Америка від Європи і Африки.

Протягом двох дослідницьких круїзів команда розгорнула 39 сейсмометрів на дні Атлантики. За обсягами виконаної роботи це перше великомасштабне і якісне зображення мантії під Серединно-Атлантичним хребтом. Це один з небагатьох експериментів такого масштабу, коли-небудь проведених в океанах. Крім допомоги в розробці більш досконалих моделей і систем попередження про стихійні лиха, тектоніка плит також впливає на рівень моря і, отже, впливає на оцінки зміни клімату. “Це було абсолютно несподівано! Наш експеримент має широкі наслідки для розуміння еволюції Землі і її населеності. Також дуже важливо збирати нові дані про зміни в океанах”, – підсумовує Кейт Райхерт, доктор з університету Саутгемптона.

Джерело: “Цікавості”