Олександр Федоренко: Чи зміниться ЦВК якщо змінити її склад?

3 червня президент Петро Порошенко заявив, що вніс у Раду кандидатури на посади членів ЦВК. Сьогодні тексти подання оприлюднили на сайті Верховної Ради.

Як відомо, у 12 з 15 членів ЦВК 7-річний термін повноважень закінчився 2014 року. Та вони продовжують виконувати свої обов’язки на підставі змін до закону “Про Центральну виборчу комісію”. Їх ухвалили для забезпечення неперервності виборчого процесу під час президентської кампанії.

Фото: Сергей Нужненко

Чи зміниться ЦВК якщо змінити її склад?

Коментуючи опублікований  на сайті парламенту України, внесений Президентом,  проект постанови № 4790  щодо розгляду Верховною Радою кандидатур членів Центральної виборчої комісії, можна зазначити, що українці не довіряють ЦВК, яка завжди була залежним органом від президентів України.

Верховна Рада України призначає на посаду та припиняє повноваження членів Комісії за поданням Президента України. У поданні Президента України про призначення на посаду членів Комісії- замінити 12 із 15 членів Центральної виборчої комісії,  враховані пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України

Старий склад ЦВК, який пліч-о-пліч працював з режимом Януковича, не має ні законодавчого, ні морального права займати кабінети на Лесі Українки. Нині з  12 членів Комісії у яких закінчився строк повноважень, семеро були обрані до ЦВК за квотою Партії регіонів, Комуністичної партії та Соціалістичної партії.

Проте, є велика ймовірність, що оновлений склад  – запропоновані до розгляду 11 кандидатур, працюватиме у тому ж «слухняному» до Порошенка і «глухому» до букви закону й виборців напрямку. Призначення новиx членів комісії не змінить думку виборців і не збільшить їx рівень довіри до цього органу. Українці розуміють – нелегітимного Оxендовського змінюють на чергову, залежну від Адміністрації Президента, фігуру.

В Україні  ЦВК завжди залежна, ротації в складі ЦВК спрямовуються під впливом кулуарних інтересів. На відміну від європейських  країн, українська виборча комісія працює не для вдосконалення інституту виборів, а для  забезпечення   й захисту  результатів виборів певного кола осіб. На суспільну думку щодо ЦВК має вплив і  формування цього органу:  до складу комісії потрапляють не стільки за  фаховими якостями ( досвід роботи, публічна діяльність, наукові здобутки, тощо),  скільки за врахуванням  особистих зв’язків та лояльність.

Одіозність ЦВК

Якщо комусь зі співвітчизників сказати, що українська ЦВК здійснює свої повноваження самостійно, незалежно від інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб,  він буде довго сміятися. Кожен з нас, українців, розуміє наскільки  цинічними й брехливими виглядають слова про професійність, аполітичність та публічність   діяльності Комісії. Бо ЦВК – то є дзеркало української політики, де  відкрито і публічно можуть роками розводити демагогію про європейськість, рівність, соціальну спрямованість.. .

Одіозність ЦВК – в неповторності її очільників. Поміркований Михайло Рябець, з яким пов’язують інформацію  про значний хабар, буцімто даний йому  за проведення у 1994-му до парламенту СДПУ(о). Орденоносець (чого тільки вартує медаль  Пушкіна  від президента РФ Путіна за прийнятий з його ініціативи мовний закон) та знаний на всю Україну «Підрахуй»  Сергій Ківалов. Забезпечивший перемогу Віктора Януковича  на президентськиx вибораx у 2010 р. Володимир Шаповал (він же не зміг провести у 2008 р. засідання комісії, після якого повинне було відбутися поповнення лав фракції БЮТ в Київраді замість раніше вигнаних депутатів, що перейшли до більшість яка підтримувала мера Леоніда Черновецького).

Нинішній голова Комісії є не менш одіозною фігурою: у 2004 році Михайло Охендовський у Верховному суді відстоював позицію тодішнього керівника Центрвиборчкому Сергія Ківалова щодо перемоги Віктора Януковича у другому турі виборів. До ЦВК Охендовський потрапив в 2007 році за квотою Партії регіонів, і за Януковича став головою комісії в липні 2013 року.

Наразі подання Президента – консенсус між фракціями Верховної Ради, які воліють й надалі впливати на роботу ЦВК через своїх кандидатур. Тобто, провадити торги за ухвалення рішень,  забезпечувати представникам  своїх партій керівні посади в ТВК й ДВК,  отримувати «правильний» підрахунок голосів, давати старт   проведенню виборів на Донбасі чи  до скасовувати вибори депутатів  до районних  рад у Києві, тощо.

ЦВК і підготовка до виборів

Переконаний, що оновлений склад ЦВК готують «перевірити  на відданість» в  ході проведення проміжних виборів до Верховної Ради цього літа. Зайнявши посади членів виборчої Комісії, новообрані представники ЦВК працюватимуть на розвиток своєї кар’єри. Це означає, що вони з дотримуватимуться політичних правил гри й будуть  зговірливими у конфліктних ситуаціях.   Відтак, вже «перевірена» легітимна й «монолітна»  ЦВК зможе ефективно виконувати вказівки Президента  й забезпечити результати місцевих виборів у жовтні  2017 р.

ЦВК, до складу якого наразі належать особи, обрані  ще «Антикризовою коаліцією» на чолі з  Партією регіонів та схвалені  Януковичем,   не мінявся , бо декому було  вигідно мати слухняних осіб на посадах. Наразі, Комісію  оновлюють також задля інтересів певного кола осіб. Присутність же  серед кандидатів декількоx науковців  – тільки маскування для широкого загалу. Xоча всі розуміють, що деполітизації Центральної виборчої комісії поки що не буде.

Джерело: http://blogs.lb.ua/oleksandr_fedorenko/337149_depolitizatsii_tsentralnoi_viborchoi.html?utm_source=local&utm_medium=cpm&utm_campaign=blog

Trackbacks and pingbacks

Leave a Reply