Новий пластик на основі рослин у декілька разів кращий за звичайний ПЕТ

Голландська компанія знайшла спосіб виробляти з рослинних цукрів новий пластиковий матеріал, який можна використовувати для упаковки таких напоїв, як газована вода і пиво. Пластик на основі рослин має низку переваг перед звичайним пластиком, наприклад, може розкластися за рік у компостері або за 3 роки у природному середовищі.

Avantium — це компанія в Нідерландах, яка займається розробкою біохімічних технологій і виробляє продукцію, яка не потребує нафти. Її фахівці шукають інноваційні, поновлювані джерела ресурсів, які альтернативні корисним копалинам і можуть бути більш стійкими.

Тепер вони представили новий полімер на рослинній основі — поліетиленфураноат (ПЕФ), придатний для повторної переробки. У нього є декілька переваг перед поліетилентерефталатом (ПЕТ):

1) вища механічна міцність (це означає, що з ПЕФ-матеріалу можна виготовити тоншу плівку і затратити менше ресурсів);

2) вищі бар’єрні властивості, що означає збільшення терміну придатності продуктів: ступінь стійкості до води — у 2 рази вища, ніж у ПЕТ;

3) ступінь стійкості до кисню — у 10 разів вища, ніж у ПЕТ;

4) ступінь стійкості до вуглекислого газу — у 6–10 разів вища, ніж у ПЕТ;

5) здатність до порівняно швидкого розкладання: може розкластися за 1 рік у компостері та за декілька (3 й більше) років у природному середовищі.

У ПЕФ на рослинній основі широкий спектр застосування, до якого входять упаковки, плівки, текстиль та багато іншого.

За словами винахідників, сьогодні для створення ПЕФ використовується в основному буряк, кукурудза і пшениця, але в подальшому це можуть бути й інші рослини, і навіть біологічні відходи.

Розробники пояснюють, що цукор у рослинах (фруктоза) — це вуглеводи, які складаються з тих же атомів кисню, вуглецю і водню, що й нафта (тільки складені в іншому порядку). Тому, застосувавши новітню технологію YXY, із них також можна отримати пластик.

Спільно з розробником паперової упаковки BillerudKorsnäs і виробником пляшок ALPLA, компанія Avantium працює над проектом The Paper Bottle, щоб створювати пляшки і плівки з ПЕФ.

На новий матеріал вже звернули увагу деякі великі компанії, такі як Danone, Coca-Cola і Carlsberg. Як передбачається, пляшки з розкладаного пластику на основі рослин можуть з’явитися на прилавках до 2023 року.

Джерело: https://www.epochtimes.com.ua/novyny-nauky/vynahidnyky-obnadiyuyut-novyy-plastyk-na-osnovi-roslyn-u-dekilka-raziv-krashchyy-za-zvychaynyy-pet-132627