Нервові клітини все-таки відновлюються

У новому дослідженні американські нейробіологи доводять, що навіть в похилому віці в людському мозку утворюються тисячі нових нейронів; правда, вони можуть працювати гірше, ніж ті, що сформувалися в дитинстві.

Вивчення нейрогенезу (утворення нових нервових клітин – нейронів) – відносно новий напрямок досліджень. За останні роки вчені довели, що нові нейрони протягом усього життя утворюються в мозку багатьох ссавців, проте консенсусу з питання про нейрогенез у людини в науковому співтоваристві дотепер відсутнє.

Нові методи візуалізації (такі, як конфокальна мікроскопія), дозволили довести, що принаймні до статевого дозрівання нові нейрони утворюються в людському гіпокампі – області мозку, що бере участь у формуванні емоцій і пам’яті. Але дані про Нейрогенез у дорослих суперечливі; в 2016 році було опубліковано дослідження, в якому говорилося, що утворення нових клітин в дорослому мозку не відбувається. Однак в роботі, опублікованій в Cell Stem Cell в 2018 році, стверджується протилежне. Нові дані можуть допомогти в розробці ліків проти нейродегенеративних захворювань, таких, як хвороба Альцгеймера, вважають вчені.

Маура Болдріні (Maura Boldrini), нейробіолог з Колумбійського університету, і її колеги взяли зразки тканини з гіпокампу здорових за життя 28 осіб, які померли не більше ніж за кілька годин до того. Вік цих людей на момент смерті становив від 14 до 79 років. Вчені встановили, з якою швидкістю в організмі покійних при житті утворювалися нові клітини крові й нейрони зубчастої фасції гіпокампу – частини мозку, де відбувається нейрогенез.

«Згідно з даними дослідженнями, проведених на мишах, у зубчастої фасції є плюрипотентні” материнські “стовбурові клітини, кількість яких, за деякими даними, обмежена. Розвиток “дочірніх” клітин, що утворилися в результаті поділу “материнських”, може піти по шляху утворення нейронів », – пояснює Болдріні.

Болдріні і її колеги встановили, що кількість «материнських» клітин з віком зменшується, а «дочірніх» – ні. Вчені виявили в зубчастій фасції тисячі молодих, не до кінця сформованих нейронів у всіх пробах, незалежно від віку людей, у яких брали зразки. Однак чим старша людина, тим менше в зубчастій фасції клітин, що виробляють речовини, які пов’язані зі здатністю мозку до перебудови існуючих нейронних зв’язків і утворення нових (нейропластичності). «Нові нейрони, що з’являються в дорослому віці, можливо, утворюють менше зв’язків один з одним та іншими нейронами, або рідше мігрують в інші відділи мозку», – роблять висновок вчені.

Втрата нейропластичності може пояснити емоційну вразливість, що з’являється у деяких людей в зрілому віці, але нові клітини мозку, в тому числі нейрони, все-таки здатні протистояти погіршенню когнітивних навичок, вважають автори нової роботи. Тепер вчені планують з’ясувати, з якою швидкістю молоді нейрони утворюються у людей, які страждають від хвороби Альцгеймера й емоційних проблем.

Джерело: “Цікавості”