Наскільки брудними є гроші насправді?

Під час пандемії COVID-19 ми все більше дізнаємося про місця, де можуть жити мікроби. Одна із поверхонь, до якої часто торкаються люди – це гроші. За останні шість місяців багато магазинів і ресторанів перейшли на безготівковий розрахунок.

Детальніше про це розповідає Час-Дій.

Деталі: У березні Південна Корея вилучила з обігу всі банкноти на два тижні для дезінфекції й навіть спалила деякі, щоб уповільнити поширення коронавірусу.

Через кілька місяців після початку пандемії Центр з контролю і профілактики захворювань США уточнив, що передача вірусу через поверхні може бути не такою активною, як передбачали спочатку.

Але це не означає, що паперові гроші повністю чисті, і на них немає мікробів. То наскільки ж брудна готівка?

Коментар: “Ми, люди, оточені мікробами. Вони всюди навколо нас і всього, що ми робимо”, – розповідає Філіп Тієрно, професор мікробіології та патології Медичної школи Гроссмана Нью-Йоркського університету.

У 2014 році дослідники з Центру геноміки та системної біології Нью-Йоркського університету ідентифікували близько 3000 видів бактерій на доларових купюрах з американського банку Manhattan bank.

Серед цих мікробів були бактерії, які можуть спричинити харчові отруєння, стафілококову інфекцію, виразку шлунка і пневмонію.

У дослідженні 2002 року перевірили 68 банкнот і виявили, що 94% з них були заражені бактеріями.

Коментар: “Зазвичай бактерії розповсюджуються з трьох частин тіла – респіраторні виділення з носа і рота, як-от стрептококи, зі шкіри – стафілококи, і з фекалій. Ми фактично купаємося в фекаліях”, – каже Тієрно.

За його словами, не всі мікроорганізми є патогеном, і у нас є імунітет, який намагається боротися з інфекцією.

Коментар: “Крім того, щоб спричинити інфекцію, необхідна певна кількість організмів, яка залежить від збудника. Щоб організм заразився сальмонелою, вам необхідно проковтнути велику кількість бактерій, щоби обезсилити нормальну мікрофлору кишечника. Але тільки кілька вірусних частинок можуть спричинити норовірус”, – пояснює Тієрно.

Вчені все ще вивчають коронавірус, щоб дізнатися, скільки вірусних частинок зазвичай необхідно для зараження.

Тієрно також розповів, що він виявив більше мікробів на паперових купюрах, ніж на монетах.

Коментар: “У карбуванні є металеві компоненти, такі як нікель, мідь, срібло і цинк. Деякі з яких можуть мати протимікробні властивості”, – пояснив він.

Інші фактори, що впливають на кількість мікроорганізмів – це вік грошей і пору року.

За словами Тієрно, чим старіші гроші, тим більше на них мікробів. Спека і вологість також мають значення.

Тому на грошах, які вам дав продавець хот-догів чи шаурми, який має справу з жирними і маслянистими продуктами, може бути більше мікробів, бо жир допомагє їм вижити.

Дослідження також показують, що банкноти меншої вартості можуть містити більше мікроорганізмів, тому що їх частіше використовують.

Інші речовини, які часто знаходять на готівці – це наркотики.

Сліди кокаїну присутні на 80% і 90% паперових доларових банкнот. Дослідження 2001 року виявило героїн на 70%, метамфетамін на 30% і фенциклідин на 20% готівки.

Дріжджі, цвіль, ДНК тварин і частинки їжі – це лише деякі з інших речей, які можна знайти на паперових грошах.

Тієрно зазначив, що ймовірність заразитися чимось через готівку не дуже велика, але підкреслив, що мити руки при користуванні грошима – важливо.

Джерело: https://chasdiy.org/news/naskilky-brudnymy-ie-hroshi-naspravdi-doslidzhennia.html