Найгучніші наукові відкриття року, що минає

1. Міжнародна команда з 32 вчених знайшла новий континент у південній частині Тихого океану

Загублена земля, що отримала назву Зеландія, знаходиться на дні океану між Новою Зеландією та Новою Каледонією.

Вона не завжди була затопленою: дослідники знайшли скам’янілості, які свідчать про те, що колись там існували невідомі види рослин та організмів.

2. Вчені створили нову форму життя

Природний генетичний код всіх живих організмів заснований на двох послідовних парах амінокислот: А (аденін), Г (гуанін), Ц (цитозин), Т (тимін). Ці букви складають «алфавіт» генетичного коду.

Проте вчені створили перший напівсинтетичний живий організм з генетичним кодом, який відрізняється від інших живих організмів на Землі. Замість звичних чотирьох «букв» алфавіту, його молекула ДНК містить шість «букв».

У ДНК нового напівсинтетичного мікроба є додаткова пара, позначена X і Y, впроваджена в генетичний код. Напівсинтетична кишкова паличка відтворюється звичайним чином і може передавати нову генетичну інформацію наступним поколінням, проте не може виробляти нові білки.

Флойд Ромсбург, який очолював дослідження, проведене Науково-дослідним інститутом Скріппса, США, повідомив, що його новий винахід може удосконалити методи лікування захворювань. Наприклад, він може вплинути на спосіб, у який білки розкладаються всередині тіла, допомагаючи лікам довше затримуватися в організмі. Ромсбург повідомив, що команда вивчає те, як це дослідження може вплинути на лікування раку, а також препарати від аутоімунних захворювань.

3. Вчені розкрили таємницю утворення золота у Всесвіті

Виявляється, що золото утворюється внаслідок зіткнення двох супермалих, суперщільних зірок. Цей процес також призводить до створення величезних пластів срібла та платини.

Знахідка, про яку повідомляла у жовтні група з 4000 дуже схвильованих астрономів, була зроблена шляхом спостереження за зіткненням двох нейтронних зірок. Майже одночасно вчені зареєстрували гравітаційні хвилі і потужне гамма-випромінювання.

4. Вчені знайшли в піраміді Хеопса потаємну кімнату

Дослідники виявили нове приміщення, довжиною близько 30 метрів, використовуючи мюони, заряджені частинки, які виникають під час зіткнення космічних променів з молекулами газів у повітрі. Ці частинки здатні проникати на десятки та сотні метрів углиб гірських порід. З їхньою допомогою вчені дослідили піраміду та знайшли у ній нову порожнечу. Поки не відомо, для чого вона призначалася.

5. Пацієнти борються з раком, використовуючи власні еритроцити

Метод лікування, під назвою CAR T-клітинна терапія, лікує рак по-новому: він видаляє клітини пацієнта, реконструює їх, а потім повторно повертає в організм для боротьби з раковими клітинами.

У серпні американське Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів схвалило Kymriah – препарат, що використовує імунну систему організму для лікування гострого лімфобластного лейкозу. Корпорація Novartis повідомила, що вартість лікування коштує приблизно $ 475 000 на людину.

У жовтні інший вид CAR T-клітинної терапії, Yescarta, був схвалений для лікування раку крові, відомого як агресивна B-клітинна неходжкінська лімфома, у дорослих.

6. Ми отримали ще декілька свідчень про танення полюсів Землі

У липні, величезний уламок льоду відколовся від шельфового льодовика Ларсен C в Антарктиді, та вирушив у вільне плавання. Це третій за величиною айсберг з коли-небудь зареєстрованих.

Вчені також занепокоєні крижаним покривом на іншому полюсі: Національне управління океанічних і атмосферних досліджень у грудні заявило, що «не має жодних ознак того, що Арктика знову стане такою, як була десятиліття тому».

7. НАСА виявило сім нових планет, які можуть бути придатними для життя

Сім планет обертаються навколо зірки TRAPPIST-1, що знаходиться у сусідній сонячній системі. Принаймні шість з них – це кам’янисті планети, подібні до нашої власної.

Вчені кажуть, що ці екзопланети перебувають у придатній для життя зоні та розташовані практично по-сусідству з нами: всього у 40 світлових років від Землі.

8. Космічний зонд «Кассіні» передав на Землю останній сигнал, після чого згорів в атмосфері Сатурна

Перед тим, як зустріти свою смерть 15 вересня 2017 року, зонд «Кассіні» передав дивовижні, раніше небачені, світлини, Сатурна.

Через 13 років обертання навколо Сатурна, остання грандіозна місія Кассіні розпочалася з прольоту повз Титан, найбільшого за розміром супутника Сатурна. Потім Кассіні пройшов між планетою та її кільцями, що стало його новим подвигом.

Під кінець космічний апарат увійшов у хмари планети і згорів – цей фінал заздалегідь був запланований вченими, щоб уникнути того, що у зонда закінчиться паливо і він впаде на один з потенційно придатних для життя супутників Сатурна.

9. Вчені створили першу у своєму роді штучну матку, яка зможе рятувати недоношених дітей

Вченим вдалося зробити важливе відкриття: вісім зародків ягнят успішно розвинулися у штучних матках так само, якби вони були всередині своїх матерів.

За чотири тижні їхні легені і мозок виросли, з’явилася шерсть, вони відкрили очі і навчилися ковтати. Таким чином, пристрій у майбутньому зможе допомогти вижити людським немовлятам, які передчасно народилися, поза материнською маткою. Наразі штучна матка була протестована лише на вівцях.

Вчені кажуть, що мине три-п’ять років, перш ніж вони будуть готові випробувати цю технологію на людях, проте, у кінцевому підсумку, це відкриття може стати великим благом для недоношених дітей, які часто мають довготривалі проблеми зі здоров’ям.

10. SpaceX випробував багаторазову систему космічного запуску

Прискорювач, як правило, є найдорожчою частиною багатоетапного запуску ракети, що традиційно опиняється на дні океану після першого свого використання.

Проте генеральний директор SpaceX Елон Маск стверджує, що багаторазові системи Falcon 9 і Falcon Heavy, які можуть бути повторно використані, дадуть змогу заощадити 18 млн доларів на запуску.

11. Вчені наблизились до імплантації свинячих органів людям

Процес пересадки свинячих органів людям може стати великою перемогою для більш ніж 118 000 пацієнтів, які очікують на трансплантацію органів.

У серпні біотехнологічний стартап eGenesis оголосив про те, що завдяки методу редагування генів CRISPR можна отримати свиней, які не передаватимуть ретровіруси людям.

12. В грудні була схвалена нова генна терапія для сліпих людей

Лікування форми спадкової сліпоти, що називається амавроз Лебера, – це перша генна терапія, затверджена Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів.

Вона називається Luxturna, і це одноразова доза вірусу, яку вводять у сітківку пацієнта. Після введення, корегований ген розпочинає свою роботу всередині ока, знаходить пошкоджений ген, що спричиняє сліпоту, і виробляє білок, що відповідає за зір.

Люди відчувають результат вже протягом місяця. Клінічні випробуваннях методу на 13 з 20 пацієнтів дали позитивні результати. Зазначимо, що вартість препарату може сягати 1 млн доларів за одну ін’єкцію.

13. Китайські вчені в області комп’ютерних наук зробили «квантовий» стрибок у телепортації

Фанати Зоряних воєн радійте: телепортація стає реальністю.

Китайські вчені здійснили квантову телепортацію між космосом і Землею на відстань більше як 1,2 тисячі кілометрів.

Слід зазначити, що телепортація заснована на феномені квантової заплутаності, що передбачає формування двох фотонів в один і той же час й у тому ж місці, та володіють однаковими функціями.

При цьому, навіть в умовах переміщення на велику відстань, зв’язок між ними зберігається.

14. Роботи освоїли зворотне сальто

Boston Dynamics, робототехнічна компанія, яку Softbank викупив у Google у червні, продемонструвала цієї осені ще одного вражаючого робота: гуманоїда на ім’я Атлас, який може стрибати та робити зворотне сальто.

Варто згадати і про іншого гуманоїда на ім’я Софія. У жовтні 2017 року вона стала підданою Саудівської Аравії і першим роботом в історії, що отримав громадянство будь-якої країни.

http://zik.ua/news/2017/12/27/nayguchnishi_naukovi_vidkryttya_roku_shcho_mynaie_1234213