Найбільший антарктичний айсберг розірвали навпіл потужні океанські течії

Швидка зміна океанських течій у Південному океані, ймовірно, зламала один із найбільших айсбергів навпіл, як гілку.

Гігантська крижана маса — під назвою A68a — була відома як таблоподібний айсберг через свою прямокутну форму. У своєму найбільшому розмірі він був приблизно розміром з Делавер, охоплюючи приблизно 2300 квадратних миль (6000 квадратних кілометрів), а в 2017 році він відколовся від іншого айсберга, A68, скинувши 1 трильйон тонн талої води в океан за три роки, коли він перебував у морі. Але вчені не знали, що спричинило розпад A68a.

У дослідженні, опублікованому в середу (19 жовтня) у Science Advances, дослідники з Прінстонського університету в Нью-Джерсі використовували супутникові зображення та набори даних, щоб перенестися назад у часі до грудня 2020 року, коли айсберг у формі пальця зазнав двох подій.

Пройшовши повз острів Південна Джорджія, A68a почав тріскатися, причому великий шматок відколовся як прямий результат тягнення кіля айсберга по морському дну, однак друга подія збентежила експертів, оскільки айсберг плавав у глибокому відкритому океані.

«Зазвичай айсберги ламаються через те, що вони врізаються в морське дно, спричиняючи відколювання його частин», — сказав Live Алекс Хут, провідний автор дослідження та науковий співробітник Програми атмосферних і океанічних наук (AOS) Прінстонського університету. Наука(відкривається в новій вкладці). «Але в цьому випадку, після перегляду даних океанських течій, пальцеподібна частина айсберга, здавалося, перекривала одну частину течії, яка була сильнішою за іншу, тому здається розумним підозрювати, що це спричинило достатню напругу вздовж айсберга, щоб зламати його навпіл, як зубочистку».

Дослідники припустили, що друга подія руйнування була викликана «зсувом океанічної течії» і що зміна течій призвела до того, що частина айсберга була відрізана, про що раніше не повідомлялося.

Щоб перевірити свою теорію, вони розглянули, як зовнішні сили, такі як океанські течії та вітер, можуть впливати на айсберг. Створюючи симуляцію A86a за допомогою моделі під назвою Kinematic Iceberg Dynamics (iKID), команда виявила, що «коли айсберг потрапляє в дуже сильну течію проти іншої дуже слабкої течії, зв’язки між частинками конгломерату розриваються. Це дозволило змоделювати фактичний розлом берега».

«Палеподібна форма айсберга» також могла сприяти розлому, сказав Хут, «оскільки вона зробила айсберг достатньо довгим, щоб перекривати дві течії».

Дослідники також перевірили, чи сприяли існуючі тріщини розпаду, однак Хат сказав, що це залишається «непереконливим», оскільки «основна частина тріщини, схоже, не слідує за вже існуючою тріщиною».

Вивчаючи загибель A68a, Хат і його команда вважають, що вони зможуть отримати краще уявлення про «роль, яку відіграють айсберги в системі Землі » і те, як вони взаємодіють із зовнішніми силами.

«На айсберги припадає приблизно 50% втрати льодової маси в Антарктиді, що відбувається, коли вони відриваються від крижаних щитів”, – сказав Хут. “Віддаляючись, вони відкладають талу воду далеко від щитів. Це може вплинути на циркуляцію океану шляхом стратифікації водної товщі та може по суті удобрити океан залізом, оскільки вони є джерелом осаду з Антарктиди, що може призвести до збільшення фітопланктону».

Джерело: Рixel