На Землю чекає новий температурний рекорд

Міжнародна програма буріння в океані (IODP), яка продовжує багаторічний комплекс вивчення Землі, в рамках проекту Cenozoic Global Reference (CENOGRID) змогли побудувати кліматичний графік зміни середніх глобальних температур за останні 66 млн років – за весь кайнозой, поточну еру геологічної історії Землі.

Отримати необхідну інформацію допомогли раковини форамініфер, на основі вмісту кисню і вуглецю в карбонаті яких вчені змогли відновити дані про температуру і кількість вуглекислого газу в атмосфері Землі за мільйони років. Відомості порівняли з циклами Міланковича (коливання досягає Землі кількості сонячного світла і сонячної радіації протягом великих проміжків часу), що дозволило практично вдвічі збільшити період з відомими науці даними про середню температуру, обсяги льоду і вуглецевий цикл на планеті.

З 2001 року в розпорядженні вчених були аналогічні відомості за останні 34 млн років, а новий аналіз дозволив не тільки розширити період часу, за який відомі дані, але й зробити їх більш детальними. Як відзначають фахівці, на початку кайнозою на планеті було тепло, перехід від палеоцену і еоцен відзначений гарячим періодом, який перейшов в теплий. В олігоцені і міоцені було холодно, а пліоцен і плейстоцен став льодовиковим періодом. Поточний період, голоцен, за мірками Землі є теплим.

Ключовими факторами, що впливають на глобальну температуру, стала кількість льоду на планеті і обсяг вуглекислого газу в атмосфері Землі. Найспекотнішим періодом став палеоцен-еоценовий тепловий максимум, коли була висока вулканічна активність Північноатлантичної магматичної провінції, що збільшила викиди вуглецю в атмосферу.

У наші дні на підвищення температури на Землі впливає активна діяльність людини, випливає з результатів роботи вчених, опублікованих в журналі Science. У підсумку, до 2300 середня температура на планеті може вирости на 8,5 градусів у порівнянні з періодом 1961-1990 років, а якщо діяльність щодо зниження глобального потепління буде ефективною, підвищення температури може скласти всього 2,6 градуса. При цьому навіть такого потепління виявиться достатньо для того, щоб до 2150 року почали танути льоди і суттєво підвищився рівень Світового океану.

Джерело:http://dialogs.org.ua/science/43482/