Марсіанський вертоліт надіслав перше кольорове фото з “Червоної планети”

Марсіанський вертоліт NASA «Винахідливість» (Ingenuity) зробив свою першу кольорову фотографію незабаром після того, як його опустив на поверхню Червоної планети марсохід «Наполегливість» (Perseverance). Знімок має дозвіл лише 320 × 240 пікселів і не особливо інформативний.

«На фото зображено дно кратера Єзеро на Марсі та фрагменти двох коліс марсохода Наполегливість», — написали співробітники NASA в описі до опублікованої фотографії. Знімок був зроблений 3 квітня 2021 року, коли гвинтокрилий апарат на сонячній енергії все ще перебував під ровером. Очікується, що за допомогою цієї камери будуть отримані кілька зображень у вищому дозволі під час кожного випробувального польоту дрона.

Ровер «Наполегливість» розміром з автомобіль приземлився всередині кратера Єзеро діаметром 45 кілометрів 18 лютого — тоді вертоліт ще був міцно закріплений на днище в складеному стані. Після скидання кожуха марсохід розгорнув «Винахідливість», вивантажив на поверхню Марса та від’їхав на невелику відстань, давши можливість марсіанському сонячному світлу досягти панелей вертольота, що живиться від сонячних батарей. До цього моменту дрон живився від марсохода, а тепер повинен отримувати енергію тільки від сонця — вона потрібна не тільки для польотів, але і для обігріву під час холодних марсіанських ночівель (температура опускається до -90 ° C).

Протягом наступних кількох днів «Наполегливість» від’їде ще далі, в місце під назвою Ван Зіл Оверлук (в честь старшого наукового співробітника Лабораторії реактивного руху Якоба ван ЗІЛа). Звідси відкриється хороший огляд на обрану злітну площадку. Якщо все піде за планом, вертоліт злетить 11 квітня, зробивши перший в історії гвинтовий політ за межами Землі.

Мета полягає в тому, щоб довести, що подібний спосіб дослідження вірогідний на Марсі. Якщо «Винахідливість» буде добре працювати, майбутні місії на Червону планету можуть отримати більш досконалі вертольоти-розвідники для марсоходів або для людських місій. «Винахідливість» не несе на борту ніяких наукових інструментів. Але невеликий дрон буде захоплювати зображення під час своїх польотів, і ці фотографії обіцяють бути досить високої якості.

Шестиколісний марсохід спробує задокументувати перший випробувальний політ «Винахідливості» за допомогою своєї системи камер високого дозволу MastCam-Z. Можливо, «Наполегливість» навіть запише звуки польоту за допомогою своїх двох бортових мікрофонів. Однак в розрідженій марсіанській атмосфері звук згасає швидко, так що може бути нічого не чути.

Польотна програма «Винахідливості» обмежена максимум одним місяцем, після чого «Наполегливість» займеться своїми справами. Марсохід вартістю $2,7 млрд буде шукати ознаки давнього марсіанського життя на дні Єзеро, де мільярди років тому була дельта річки та велике озеро. Ровер також збере і збереже кілька десятків зразків ґрунту, які планується повернути на Землю в рамках спільної кампанії NASA та ESA — можливо, вже у 2031 році.

Джерело: Sundries