Льодовики в Гімалаях тануть швидше за всіх інших у світі: це загрожує сотням мільйонів людей

За останні десятиліття Гімалайські льодовики дуже активно втрачали лід – в десять разів швидше, ніж 400-700 років тому. Це загрожує водопостачанню мільйонів людей в Азії.

Вчені з Університету Лідса з’ясували, що за останні десятиліття Гімалайські льодовики дуже активно втрачали лід. Вони танули в десять разів швидше, ніж 400-700 років тому, під час малого льодовикового періоду. Нагадаємо, малий льодовиковий період – період глобального відносного похолодання, що мав місце на Землі протягом XIV–XIX століть. Найхолодніший період за середньорічними температурами за останні 2 000 років і тривав з 1 303 по 1 860 рік. Також вчені з’ясували, що Гімалайські льодовики скорочуються набагато швидше, ніж інші, в інших частинах світу — швидкість втрати льоду дослідники описують як «виняткову».

У статті, опублікованій в Scientific Reports, вчені розповіли, як реконструювали розміри і крижану поверхню 14 798 гімалайських льодовиків під час малого льодовикового періоду. Виявилося, що вони втратили близько 40% своєї площі – вона скоротилася з 28 000 км.кв до 19 600 км.кв.

За цей період льодовики також втратили від 390 км.куб до 586 км.куб льоду. Стільки ж льоду знаходиться в центральних європейських Альпах, на Кавказі і в Скандинавії. Вчені підрахували, що вся ця вода підняла рівень моря в усьому світі на 0,92–1,38 мм. Гімалайський гірський хребет часто називають “третім полюсом” – це третє за величиною “сховище льоду” в світі після Антарктиди і Арктики. Прискорення танення гімалайських льодовиків загрожує життю сотень мільйонів людей, які залежать від основних річкових систем Азії в плані продовольства і енергії. Серед річок, які живляться гімалайськими льодовиками – Брахмапутра, Ганг та Інд.

Джерело: “Цікавості”